Obezite ile mücadele – Muhammet Fatih Şahin – Olay Gazetesi

Aralık 12, 2022 0 Yazar: admin

Obezite günümüzdeki birçok kronik hastalığın nedeni. Aşağıda obezitenin oluşumuna neden olan hastalıkları özetlemeye çalıştım:
Vücut kitle indeksi diye bir indeks var. Boya göre olması gereken kilonun tespiti yapılıyor (Kilo (kg)/boy2 (metre). Eğer beden kitle indeksiniz;
18-24 arasında ise ideal kilodasınız.
30’a kadar hafif kilolu
30-35 arası 1. Derece obez
35-40 arası 2. Derece obez
40 üzeri ise 3. Dereceobezsiniz demektir.Obezitenin yaygınlığı ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Fastfood tarzı beslenme ve sedanter yaşam obezitenin en önemli nedenleri arasında geliyor. Hastalık nedeniyle obez olanlar da var ancak günümzdekiobezlerin en sık nedeni değiştirebilir neden olan yeme bozukluğu. Günümüzde herkes fazla kilolu olduğu için fazla kilolu insanlar normal kilolu olarak, normal kiloda olanlar ise zayıf olarak algılanıyor.
Eğer 18-60 yaş arasındaki kesimden kilolu insanların kilo ile ilişkili hastalıkların tedavisinde muayene ve reçete giderlerinin bir kısmı geri ödemeden çıkarılırsa birçok kişi gönüllü olarak kilo verecektir. İnsanlar kilo verirse yukarıda saydığım onlarca hastalık için doktora gelmesine ve ilaç kullanmasına gerek kalmayacaktır. Sağlık sisteminde büyük bir rahatlama kendini gösterecektir.
Marketlerde poşet 25 kuruş olduğu için binlerce liralık alışveriş yapanlar bile fazladan poşet parası vermemek için imtinalı poşet kullanırken kilolu olduğu için cebinden para çıkacak olması durumunda sağlığına çok daha fazla dikkat eder, evlerinde ecza dolabı kolay kolay bulunduramazlar. Eğer insanlar kilo verirse sağlıklı bireylerin sayısı kat be kat artacaktır.
E-posta hesabınız yayımlanmayacak.source

Linkler