Öksürük şurubu tarih oluyor! Son zamanların modası iyot kafesi öksürüğü söküp atıyor! İyot kafesi (tentürdiyot kafesi) nedir, nasıl yapılır? – Tgrthaber

Aralık 15, 2022 0 Yazar: admin

Koronavirüs salgını neredeyse geçmiş olsa da son zamanlarda birçok kişi grip, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklarının uzamasından şikayetçi. Salgın hastalıklara karşı önlemler alınsa da hastanelere başvurular gün geçtikçe artıyor. İşte tam burada karşımıza iyot kafesi yöntemi çıkıyor. İyot kafesi (tentürdiyot kafesi), Ortomoleküler Tıp Danışmanı Dr. Hasan Hüsnü Eren’in yaptığı açıklamalar sonrası gündem oldu. Eren’in yaptığı açıklamalara göre iyot kafesi yöntemi, özellikle şiddetli ve geçmeyen öksürük, yüksek ateş ve mantar bakteriyel hastalıklar için birebir. Antibiyotik ve öksürük şurubuna gerek kalmadan iyileşmek mümkün. Peki, İyot kafesi (tentürdiyot kafesi) nedir, nasıl yapılır? İşte merak edilen tüm detaylar…
Deniz suyundai bazı topraklarda, minerallerde ve bazı deniz ürünlerinde bulunan bir elementtir. İyor genellikle ilaç yapımında, gıda katkılarında, katalizörlerde, boyalarda, fotoğrafçılıkta ve tuzlarda kullanılır. İyot tentürdiyotun içinde de vardır.

İyot kafesi, iyot ya da tentürdiyot kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Ortomoleküler Tıp Danışmanı Dr. Hasan Hüsnü Eren’in yanında Dr. Önder Saraç’ın da önerdiği bir yöntemdir. İyot kafesi adını iyotun ya da tentürdiyotun sırta kafes şeklinde sürülmesinden almaktadır. İyot bir ilaç değildir.
İyotun bağışıklık sistemini güçlendirme, öksürük kesme, virüs ve bakterileri öldürme gibi etkileri vardır. İyot kafesi ise balgam sökerken, soğuk algınlığında, şiddetli ve geçmeyen öksürükte uygulanan bir yöntemdir. Antibiyotik ve öksürük şurubundan daha etkili olduğu söylenmektedir.

Tentürdiyotu pamuk üzerine dökün. Sırtınıza 3-4 dikey çizgi ve 3-4 yatay çizgi şeklinde pamuğu sürün. Akciğer boyunca enlemesine de 3-4 çizgi sürün ve ardından sırtınıza sıcak bir havlu koyun. İyot kafesini 2 günde bir uygulamanız önerilmektedir. İyotun olumsuz etkisi olmadığından fazla kullanmanız halinde vücut fazla iyotu atar. Fakat iyot seçerken kaliteli ve saf olmasına dikkat etmelisiniz.

İyotu yüzde 2’lik oranda kullanılması ve suda çözündürülmesi tavsiye edilmektedir. Eğer elinizde yüzde 5’lik oranda iyot varsa bu iyotu sulandırmanız gereklidir. İyot ya da tentürdiyot bütün sırta da sürülebilir. Fakat kafes şeklinde çizgi çizgi sürülmesi yeterlidir. Çocuklara sürülürken dozunu iyi ayarlamak önemlidir.
İyot kafesini çocuklardan yaşlısına kadar herkes için uygulayabilirsiniz. Her yaş grubu insan için kullanılan bir yöntemdir.

İyot kafesinin ciddi bir yan etkisi yoktur. Sadece cildiniz çok hassas ise kızarıklık yapabilir ya da elerjik reaksiyon gösterebilir. Fakat bu kızarıklık kısa süre içinde geçer.
(NOT: Bilgiler, glutensizdunya.com adresinden alınmıştır.
Bilimsel olmayan iyot kafesi geleneksel bir yöntemdir. Bazı uzmanlar tentürdiyotun içeriğinin iyotlu olmasından dolayı, geniş bir şekilde emildiğinde tiroid krizine neden olabileceği konusunda uyarmaktadır. Eğer kullanacaksanız tentürdiyotu pamuğa döküp sırtınıza uygulamanız tavsiye edilmektedir. İyotu ağızdan almak ya da cilde direkt temas etmesi sakıncalı olabilir.)

source

Linkler