Ölen Kardeşlerinin Kimliklerini Alan Aile Bireylerinin Hikayelerini Paylaşarak Hepimizi Dumur Eden Kişiler – Onedio

Ağustos 3, 2022 0 Yazar: admin

@trulyyourstan isimli bir Twitter kullanıcısının ‘Dedem, ölen abisinin kimliğine kaydedilmiş, düşününce ben ölmüş bir bebeğin torunuyum’ tweeti üzerine herkes ailesinde yaşanan benzer olayları paylaştı. Fakat öyle hikayeler vardı ki okurken hepimizin kanı çekildi.
Gelin Twitter kullanıcılarının ailelerinde yaşanan olaylara yakından bakalım!
Bu, kişinin yaşamını idame ettirebilmesi için gerekli bir uygulamadır. Eğer kimliğiniz yoksa ne hastanede muayene olabilirsiniz, ne okula kaydolabilirsiniz ne de yolculuk edebilirsiniz.
Yaşadığınız ülkede temel ihtiyacınız olan hiçbir şeyi yerine getiremezsiniz. Bugüne baktığınızda kimlik kartınız olmadan hiçbir şey yapamıyor, hiçbir yere gidemiyorsunuz!
Özellikle köyde yaşayan Anadolu insanları doğan çocuklarına kimlik çıkartmak için bir süre beklerdi. Çünkü çocuğun sağlıklı olup olmayacağı belli değildi. Ölürse verecekleri kimlik parası boşuna gitmiş olacaktı. Bu yüzden ya beklerlerdi ya da çocuğun ölmesi halinde kimliği saklar, bir sonraki çocuk için kullanırlardı. Tabii o zamanlar ne teknoloji var ne de imkan…
Dedesinin, ölen abisinin kimliğine kaydedildiği ve buna göre kendisinin nüfus üzerinde aslında ölmüş bir bebeğin torunu olduğu gerçeğiyle hem kendi içindekileri dökmüş hem de benzer olay yaşayan kişilerin yarasına tuz basmış…
Ayakkabının, pantolonun hatta nevresim takımının…
Twitter’dan Fatma Merve, alkollü bir arkadaşının…
Sevgilisinin, hasta olan bir Twitter kullanıcısı…

source