ÖMK İPTAL EDİLDİ Mİ? ÖMK Nedir? Öğretmenlik Meslek Kanunu İptali Gündemde! – Tgrthaber

Ağustos 30, 2022 0 Yazar: admin

ÖMK iptal edildi mi? Öğretmenler bu konuda şikayetçi. Twitter üzerinden seslerini duyurmaya çalışan öğretmenler 180, 240 saat video izleme ve sınav ile daha fazla yıpranmak istemediklerini açıkça belirtiyorlar. Bu sebeple sık sık sosyal medya kampanyalarıyla ÖMK iptal edilsin, Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilmeli gibi konuları gündeme taşıyor. Peki ÖMK nedir, iptal edildi mi? İşte konuya dair bütün ayrıntılar haberimizde!


Hayır. Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal istemi henüz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul görmedi. ÖMK iptali için öğretmenler sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya devam ediyor. Şu an için bilinen bir çalışma da yok. Dolayısıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu, bir süre daha hayatımızda olacak gibi. Peki ama öğretmenlere büyük sorumluluklar yüklediği söylenen ÖMK tam olarak nedir? İşte bu sorunun yanıtı en ayrıntılı biçimde son paragrafta sizler için verdik. 
ÖMK açılımı Öğretmen Meslek Kanunu’dur. Geçtiğimiz aylarda kabul edilen bu kanun ile öğretmenler artık 3 farklı kategoride değerlendirilecek. Mesleğe ilk adım atan öğretmen normal öğretmen sıfatıyla, 10 yıllık görev süresini dolduran öğretmenler uzman öğretmen sıfatıyla, 20 yıllık görev süresini dolduranlar ise Başöğretmen sıfatıyla kategorize edilecek. Fakat uzman ve başöğretmen olabilmek için belli şartlar bulunuyor. İşte bu şartlar da öğretmenleri oldukça zorluyor. Peki nedir bu şartlar. Aşağıda listeledik:

Uzman öğretmenlik 
180 saatlik bir kurs alıp bu kurstan sınav olmanız gerekşyor. Sınavı geçmeniz halinde artık uzman öğretmenlik kariyerine ulaşmış olacaksınız. Eğer öğretmen yüksek lisans yaptıysa uzman öğretmenlik sınavına girmek zorunda değildir. Yüksek Lisans’ın tezli veya tezsiz olması ise herhangi bir farklılık doğurmuyor. Maaşınıza bin lira daha eklenecektir. 
Başöğretmenlik 
240 saatlik bir kursun sonucunda alınacak 70 ve üzeri puanda başöğretmen olabilirsiniz. Yine maaş artışı yaşanacağı gibi farklı haklar da elde edebileceksiniz. Hali hazırda başöğretmen olmanız halinde 2 bin TL daha fazla para alacaksınız. 

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler