Osmanlı hekimlerinin yüzyıllarca önerdiği şifalı yağ! Birkaç damlasıyla astımı tedavi ediyor! – Tgrthaber

Ağustos 4, 2022 0 Yazar: admin

Geçmişi Mısır uygarlıklarına kadar uzanan çörek otu yağı Osmanlı hanedanında da hekimler tarafından çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanıldı.Faydaları saymakla bitmeyen çörek otu yağını günümüz doktorları da tedavi edici doğal bir yağ olarak öneriyor. Ayrıca yemeklere de lezzet katan çörek otu yağı, anavatanı Asya olan Nigella Sativa bitkisinden elde ediliyor. Çörek otu yağı, vücudun neredeyse tüm bölümüne fayda sağlıyor, özellikle solunum yollarını onaran bileşenleri sayesinde düzenli kullanımında astım hastalığının tedavi edilmesinde önemli rol oynuyor.
Çörek otu yağı içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde çok sayıda hastalığın ilacı olarak görülüyor. Çörek otu yağı protein, B1 vitamini, B2 vitamini, piridoksin, B3 vitamini, folik asit, kalsiyum, demir, bakır, çinko, fosfor ve E vitamini bakımından zengin bileşenleriyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Astım ve diğer solunum yolu sıkıntılarını maksimum düzeyde tedavi ediyor, ayrıca sedef hastalığı ve öksürüğü ortadan kaldırmada büyük ölçüde yarar sağlıyor.
Sindirimi düzenleyici etkisi bulunan çörek otu yağı, sağlıklı kilo verme konusunda da yardımcı oluyor. Yemeklerde kullanılabildiği gibi direk cilde de sürülebilen yağ, mide iyileştirici etkisinin yanında mide bulantısı ve mide ağrısında çok etkili olabiliyor. Insan vücudunun hemen her bölgesine yararı olan çörek otu yağı, cilde doğrudan uygulandığında canlandırıcı ve nemlendirici bir etki sağlıyor.

Çörek otu yağının yüksek antioksidan içeriği, suya katıldığında detoks etkisi gösteriyor ve dolayısıyla tazelik ve arınma sağlıyor. Akciğerleri güçlendirici etkisinden de söz eden uzmanlar, soğuk algınlığı, baş ve diş ağrısını iyi geldiğini, cilt hastalıklarını iyileştirdiğini ve yara tedavilerinde çok etkili olduğunu vurguluyor. Bağırsak parazitlerini düşürmede ve böcek sokmalarında da ilaç olarak kullanılan yağ, ayrıca metabolizmayı hızlandırmak için etkili oluyor.

source