Pahalı serumlar yerine doğal laurik asit ve etkileri – Posta

Ağustos 5, 2022 0 Yazar: admin

Laurik asit hindistancevizi, hurma yağı ve sütte bulunan doymuş yağdır. Laurik asit, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler açısından zengin olmasının yanı sıra, cildiniz için çeşitli faydalara sahiptir.
Pek çok kullanımını ve günlük cilt bakımı rutininize nasıl dahil edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin .
 
Laurik Asit, çoklu cilt bakım ürünlerinde kullanılan doğal olarak türetilmiş bir yağ asididir.
Birçok cilt problemine iyi gelir, Xerosis cutis ve sedef hastalığı gibi önemli cilt rahatsızlıklarıyla savaşma özellikleriyle bilinir.
Laurik asit birçok bitki ve hayvansal yağda doğal olarak bulunsa da, hindistancevizi yağı ve hurma çekirdeği yağı temel kaynaklardır.
 Ayrıca insan dokularında katı ve çözünmeyen formda bulunur.
 Araştırmalar, insan vücudunda laurik asidin nispeten nötr kaldığını gösteriyor.
 
Kompozisyon: 6.5 gram laurik asit/ yemek kaşığı
Hindistan cevizi yağı, başka bir yararlı yağ asidi olan kaprilik asit ile birlikte zengin bir laurik asit kaynağıdır. Hindistan cevizi yağının faydasını en üst düzeye çıkarmak için onu yiyeceklerde kullanabilirsiniz. 
Yemeklere hindistan cevizi sütü eklenebilir veya hindistancevizi parçaları, smoothie’lerinize veya protein sallamalarınıza karıştırılabilir. 
Cildinizin içten onarılmasına yardımcı olur.
Kompozisyon: 13 gram laurik asit/ yemek kaşığı
Hurma çekirdeği yağı ayrıca yüksek miktarda laurik asit ile bilinir. Bu aynı zamanda yemek pişirmeye de dahil edilebilir. 
Bununla birlikte, hurma çekirdeği yağını normal hurma yağıyla karıştırmayın, çünkü ikincisi çok az miktarda laurik asit içerir.
Kompozisyon: 0.25 gram laurik asit/ su bardağı süt
Bir bardak süt tüketmek de laurik asit alımınıza katkıda bulunabilir. İnek ve keçi sütünde laurik asit bulunurken, en yüksek miktar anne sütünde bulunur ve bu da onu bebekler için son derece faydalı kılar.
Sütün toplam yağının yüzde 3’ü laurik asitten yapılır ve bir bardak dolusu süt size 0.25 gram laurik asit içeren 8 gram yağ sağlayabilir.
YAŞLANMA KARŞITI ETKİ
Birçok yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünü, temel bileşen olarak hindistancevizi yağı ve hurma çekirdeği yağı kullanır. Bu yağların doymuş yağ asitleri, yaşlanma karşıtı bir madde olarak çalışır ve yüzünüzdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır. Yaşlanma karşıtı ev ilaçları bile bu nedenle taşıyıcı yağ olarak hindistancevizi yağı kullanılmasını önerir.
SİVİLCE TEDAVİSİ
Antibakteriyel bileşenler, laurik asidi akneye karşı son derece etkili kılar. Propionibacterium bakterisi aknenin ana nedenlerinden biridir. Bir antibakteriyel özellik çalışması, laurik asidin yalnızca iltihabı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda akneye neden olan bakterileri de öldürdüğünü bulmuştur. 
Bunun yanı sıra sonuçlar, laurik asidin akne için yaygın bir tedavi olarak kabul edilen benzoil peroksitten daha iyi çalıştığını gösteriyor.
YOĞUN NEMLENDİRME
Anormal derecede kuru cilde sahip olma durumu tıbbi olarak xerosis cutis olarak adlandırılır. Yaşlandıkça artar. Uzmanlar, tedavi olarak laurik asit ile zenginleştirilmiş hindistancevizi yağı kullanılmasını önermektedir. 
Yağ asidi, cilt hücrelerindeki lipit bileşeninin değiştirilmesine yardımcı olarak onu tekrar esnek hale getirir.
Laurik asit doğrudan cildinize uygulanabilir. Ancak sivilceniz varsa, doğrudan uygulamaktan kaçının. 
Bunun yerine, içinde laurik asit bulunan bir sivilce önleyici ürünü tercih edebilirsiniz. 
Kullanılması önerilen miktar veya dozaj olmamakla birlikte, kullanıcının yaşı, cilt durumu ve diğer tıbbi sorunlar gibi birçok faktöre bağlı olacaktır.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source