Pika sendromu nedir? Pika sendromu belirtileri nelerdir, nasıl tedavi olur? – Tgrthaber

Temmuz 18, 2022 0 Yazar: admin

Bir kadının kayalıklardan taş yerken çektiği ve sosyal medyada viral olan video sonrasında gündeme gelen pika sendromu, nedenleri ve belirtileri ile birlikte araştırılıyor. Özellikle insan vücudunda önemli olan bazı maddelerin, vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklandığı bilinen pika sendromunun kimlerde neden görüldüğü merak ediliyor. Peki pika sendromu nedir, neden olur? Pika sendromu hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır? Pika sendromu tedavisi var mıdır? Detaylar haberimizde…
İlk olarak Hipokrat tarafından ‘besin olmayan maddeleri yemek veya yemeyi arzulamak’ olarak tanımlanan pika sendromu, gıda grubunda ele alınmayan kağıt, bez, sabun, ip, yün, toprak, tebeşir, saç, boya, talk pudrası, metal, çakıl, sakız, kül, kömür, nişasta ve kil gibi besin değeri olmayan maddelerin yenilmesi, tüketilmesi olarak ifade edilmektedir. Bir yeme bozukluğu olarak kabul edilen pika sendromu, işlev bozukluğu olarak da tanımlanabilmektedir. Sendromun ismi, Latincede ‘saksağan’ olarak bilinen ve önüne gelen her şeyi yemesiyle bilinen bir kuş türü olan ‘pica’dan türemiştir. Daha çok çocuklarda görülmekte ve onu hamileler takip etmektedir.
Pika sendromu, genel olarak demir eksikliği anemisi ve yetersiz beslenme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hamilelik de oldukça etkilidir. Vücudun önemli bir besin eksikliğini gidermek istemesi sonucu görülen pika, anemi ve yetersiz beslenme dışında şizofreni nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Şizofreni hastalığı, psikolojik rahatsızlıklardan biri olup, uzun süre devam etmesi durumunda pika sendromunu tetikleyebilmektedir.

Çeşitli belirtileri olan pika sendromunda özellikle karın ağrısı en belirgin belirtilerden biridir. Çoğunlukla çocuklarda görülen pika sendromu, gün boyu karın ağrısına neden olabilmektedir. Pika sendromunun diğer belirtileri de aşağıdaki gibidir:
Yiyecek grubunda yer almayan maddelerin tüketimini ifade eden pika sendromunda yenilen maddeler, dışkıda kan oluşmasına neden olabilmektedir. Mide ülseri de yine bu sendromun belirtileri arasında yer almaktadır. Kabızlık gibi ishal de yine bu hastalıkta görülebilen belirtiler arasında yer almaktadır.

Pika sendromu, yetersiz beslenme kaynaklı meydana gelen hastalıklar arasında yer aldığı için öncelikli uyarılar ebeveynlere yapılmalıdır. Yiyecek olmayan maddelerin çocuklar tarafından tüketilmemesi için gerekli özen gösterilmeli ve bu gibi eylemlere temelden müdahale edilmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuklara bağışıklık sistemini yeniden kazandırmak ve düzenli beslenme alışkanlığı edindirmek için gerekli tedaviler yapılmalıdır. Davranış bozukluğu görülen çocuklar da psikolojik servise yönlendirilmelidir.
Pika sendromu şüphesinin oluşması için belirtilerin bir ay süresince sürmesi gerekmektedir. Bu bir aylık sürecin ardından Amerikan Psikiyatr Birliği tarafından hazırlanmış olan DSM-5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) kriterleri ile tedavi yapılması gerekmektedir. Kişinin tüm değerleri ölçülür ve kan ya da mineral değerlerinin normal olup olmadığı araştırılır. Elde edilen veriler ile birlikte gerekli tedaviler uygulanmaya başlar.

source