Prof. Dr. Sebahat Genç yazdı: Alerji Testi Nedir? – Bodrum Olay

Kasım 17, 2022 0 Yazar: admin

“-Alerji testleri, astım, rinit (bahar nezlesi), alerjik cilt hastalıklarının tanısında yardımcı testlerdir. Özellikle mevsim geçişlerinde olan hapşırık, burun akıntısı, göz yaşarması, inatçı öksürük, hırıltı, nefes darlığı alerjik rinit ve astımın belirtileridir. Ev tozu akarı, küf mantarı, kedi, köpek alerjisinde ise şikayetler yıl boyu sürer. Bu hastalarda alerjiden şüphelenildiğinde ilk başvurulacak test Deri Prick testidir. Genellikle ön kolun iç kısmına uygulanan bu testler, kolay uygulanması, çabuk sonuç vermesi, daha ucuz olması ve yan etkilerinin az olması nedeniyle intradermal testler ve serum alerji testlerine göre daha çok tercih edilir.
Deri Prick testleri çok sayıda alerjenle uygulanabilir. Genellikle ev tozu akarları, ağaç ve ot polenleri, mantarlar, kedi köpek tüyü gibi sık görülen alerjenleri içeren solüsyonlar kullanılır. Cilt üzerine alerjen damlatıldıktan sonra bu test için uygun, sadece ciltte hafif sıyrık oluşturacak aplikatörler kullanılarak alerjenin cilde emilmesi sağlanır. Bu amaçla çeşitli aplikatörler mevcuttur. Uygulaması kolay olan multitest aplikatörler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. İşlem sırasında çok az ağrı hissedilmektedir. Alerjen cilde uygulandıktan 15 dakika sonra ciltte oluşan kabarıklık değerlendirilir. Genellikle 3 mm ve üzeri kabarıklık alerjiyi gösterir. Ancak pozitif ve negatif kontrollere göre değerlendirme yapmak daha uygundur. Bazen kullanılan ilaçlar yanlış negatif sonuçlara neden olabilir. Özellikle antihistaminiklerin (antialerjik ilaçlar) bir hafta önceden kesilmesi gerekmektedir. Bazen ciltte aşırı hassasiyet olması durumunda (dermografizm) yanlış pozitif sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu testlerin bu konuda uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi gereklidir. Test sonrası nadiren aşırı alerjik yanıt oluşabilir. Bu nedenle test öncesi gerekli önlemler alınmalıdır.
Test sonuçları hastanın öyküsü ile birlikte değerlendirilip gerekli tedavi ve önlemler uygulanmalıdır.-“

Bodrum ilçesindeki gündemi yakından takip ederek siz değerli okuyucularımıza en doğru haberleri aktarmak için çalışıyoruz.
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Bodrum ilçesindeki gündemi yakından takip ederek siz değerli okuyucularımıza en doğru haberleri aktarmak için çalışıyoruz.
Takip Et!..
© 2022 Bodrum Olay Gazetesi Tüm hakları saklıdır. | Tasarım Pisisoft Technology.
© 2022 Bodrum Olay Gazetesi Tüm hakları saklıdır. | Tasarım Pisisoft Technology.

source

Linkler