Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Temmuz 14, 2020 0 Yazar: admin

Konu Başlıkları

Protein Tozu

Protein tozunun spor yapanlara ve bağışıklık sisteminin faydalarını biliyoruz. Fakat protein tozu sadece faydalı mı? Hayır! Protein tozlarının da vücuda yan etkileri bulunur. Makalemizi okuyarak protein tozunun zararları hakkında bilgi sahibi olun ve kullanırken daha dikkatli davranın.

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein Tozu Su Kaybına Neden Olabilir

Gereğinden fazla alınan protein tozu vücutta susuzluğa neden olabiliyor. Çünkü vücut proteini aldığında işlemek için su kullanmak zorundadır. Bunun birlikte terle birlikte de vücut su kaybettiğinde vücudun susuz kalma riski daha da artacaktır. Bu sebeple sporcuların özellikle protein tozu aldıklarında su miktarlarını arttırmaları gerekmektedir.

Protein Tozunun Sindirim Sistemine Zararları

Hayvansal içerikli protein tozları bitkisel içerikli protein tozlarına oranla çok daha zor sindirilirler. Laktoza karşı bir sorununuz var ise midede şişlik, mide ağrısı ve midede bulantı gibi yan etkiler oluşturabilir. Hassas bir mideye sahipseniz tercih edeceğiniz protein tozu mutlaka bitkisel içerikli olmalıdır.

Osteoporoz’a Neden Olabilir

Vücuda gereğinden protein tozu yüklemek kemiklerde incelmeye neden olabilir. Çünkü proteini vücut işlerken asit salgılar ve bu durum kemiklerde kalsiyum kalmasına neden olur. uzun süre bu şekilde süregelen durumlarda ise osteoporoz ve yaşın ilerlemesi ile erken kemik erimesi gözlenmektedir. Kalsiyum salımının bir diğer zararı da böbreklerde taş oluşmasına sebep olmasıdır.

protein tozu

Protein Tozunun Zararları

  • Aşırı derecede tüketilen protein tozları kolesterol seviyelerinin değişimine ve kalp ritimlerinin düzensiz çalışmasına neden olabilir.
  • Bazı kişilerde ise böbrek fonksiyonlarında ve karaciğerlerde bozulmalar gözlenmiştir. Kanama problemi olan kişilerinde protein tozu alması önerilmez.
  • Çok uzun yıllar protein tozu kullanıldığında ciltte alerjilere neden olabilir.
  • Protein tozlarında bulunan tatlandırıcılara gıda kimyasalları adı verilir ve bu kimyasallar ilerleyen zamanlarda vücuda büyük zararlar verebilir.
  • Vücudun proteinle birlikte aldığı ve vücuttan atılması gereken bazı besinlerden böbrekler sorumludur. Gereğinden fazla alınan protein tozu ile birlikte böbrekler daha fazla çalışarak yorulmaya başlar.

İlaç Kullanan Kişilerde Protein Tozu Tüketimi

  • Ayrıca protein tozu kullanımı tansiyon sorunlarına yol açacağı için düzenli ilaç kullanan kişilerinde doktora danışmadan kullanması önerilmez.
  • Kolesterol ilaçları, kan incelten ilaçlar, bağışıklık sistemini güçlendiren ilaç kullananlar protein tozu almadan önce kesinlikle doktora danışmalıdır.

Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler