Rekor kıran sıcaklarla gelen tehlikeli bir hastalık! Bu belirtileri görmezden gelmek öldürüyor – Tgrthaber

Temmuz 23, 2022 0 Yazar: admin

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, aşırı ısıya maruz kalma nedeniyle dünyada her yıl kasırga, yıldırım, sel ve depremlerin toplamından çok daha fazla insan ölüyor. Devam eden iklim krizi sebebiyle ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında çok sayıda şehir aşırı ısınma ilan etti. Bu noktada sıcaklıklarla beraber gelen hastalıkları bilmek ve önlem almak fazlasıyla önem arz ediyor.
Konunun uzmanları sıcaklık hastalığını birkaç gün yüksek sıcaklıklara maruz kaldıktan sonra ve yetersiz sıvı alımı sebebiyle gelişebilen, ısıya bağlı tehlikeli bir hastalık olarak tanımlıyorken sıcak çarpmasını, fazla ısınan vücudun soğumak için ısısını düzenleyemediğinde ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlıyor. Bu durumda 10 ila 15 dakika içinde vücut ısısı 100 derece veya daha yükseğe ulaşabiliyor ve acilen tedaviye geçilmezse ölümle ya da sakatlıkla sonuçlanabiliyor.

Uzmanlar sıcaklık hastalığının dikkat edilmesi gereken 6 aşaması olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle uzun süreli egzersizlerde hastalığın belirti ve semptomları aniden ya da zamanla gelişebiliyor. Çocuklar daha büyük bir risk altında, cilt yüzeyleri daha küçük olduğu için ısıyı terlemeyle atmaları zorlaşıyor.  Sıcaklık hastalığının olası belirtileri şu şekilde kendini gösteriyor…

Uzmanlar en iyi önlemi günün en sıcak saatlerinde ya da doğrudan güneş altında egzersiz yapmamak ve yorucu faaliyetlerde bulunmamak olduğunu belirtiyor. Bol bol sıvı tüketilmesinin yanında, sıcaklık hastalığı ve sıcak çarpması riskini azaltmak için alınacak önlemler şu şekilde:
 
 

Uzmanlar, klimaya erişimi olmayan ve günün en sıcak saatlerinde dışarda olmak zorunda olan herkese okullar, kütüphaneler, tiyatrolar veya alışveriş merkezleri gibi yerlerde bulunarak sıcaktan kurtulmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca kliması olmayan insanların pencereleri açık bırakmaları, fan kullanmaları ve boyunlarına soğuk havlu koyarak serin kalabilecekleri belirtiliyor.

source