Rengi kırmızıysa hiç düşünmeyin: İşte zayıflatan, ağrıları bitiren, diyabeti önleyen şifa depoları – Tgrthaber

Eylül 5, 2022 0 Yazar: admin

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kırmızı meyvelerin, hastalık semptomlarını azalttığını, ağrıları dindirdiğini ve ödemi söktüğünü bildiren Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Merve Bayram, aynı zamanda uykunun düzene girmesinde ve kilo verme üzerinde son derece etkili olduğunu belirtiyor.
Türkiye’nin birçok bölgesinde üretilen ve kullanılan kiraz, kızılcık ve vişne gibi kiraz grubu meyveleri antioksidan üretimi bakımından oldukça yüksek. İnsan vücuduna olumlu etkileri azımsanmayacak kadar fazla olan kiraz grubu meyveleri diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, obezite ve yağlı karaciğer hastalığı gibi hastalıkların risklerini ve semptomlarını ciddi ölçüde azaltıyor.

Dr. Merve Bayram, kırmızı meyvelerin diğer meyvelere göre daha düşük kalorili olduğunu belirtiyor. Bayram, kronik hastalıklarla meyve ve sebze tüketimi arasında ters bir ilişki olduğunu, bu yüzden dengeli meyve ve sebze tüketiminin inme, diyabet, metabolik sendrom, karaciğer hastalığı ve bazı kanserlerden kaynaklanan ölüm ve hastalık risklerini büyük oranda azalttığını belirtiyor. Doğada bulunan en güçlü antioksidanların kiraz, kızılcık ve vişnede bulunduğunu bildiren Dr. Merve Bayram, bu meyvelerin yüksek miktarda C vitaminine sahip olduğunu, potasyum bakımından da son derece yeterli olduğunu söylüyor.

Triptofan bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi kaliteli bir uyku için önem taşıyor. Bu noktada yine kırmızı meyveler devreye giriyor. Triptofan seviyesi yüksek olan vişne grubu meyveler sağlıklı ve kaliteli bir uykuya olanak tanıyor. Özellikle vücuttaki melatonin ve serotonin hormonlarının miktarını artıran triptofan, kirazda oldukça fazla miktarda bulunuyor. Kirazdaki serotonin, melatonin ile birlikte çalışarak uyku kalitesini artırmanın yanı sıra uykusuzluk ve uyku bozukluğu gibi hastalıklarla mücadele ediyor. İçeriğinde biyoaktif bileşenler bulunduran kiraz, aynı zamanda duygusal bozukluklara karşı da etkili olabiliyor.

derya19 Ağustos 2022 19:05
güzel meyveler

source