RSV virüsü nedir? RSV belirtileri nelerdir, ölümcül mü? RSV virüsü etkileri nelerdir? – Türkiye

Kasım 3, 2022 0 Yazar: admin

Halk sağlığına yönelik yapılan uyarılar arasında RSV virüsüne dikkat çekiliyor. Özellikle okullarda “RSV” uyarısı yapılıyor. Bazen daha ağır tablolara yol açabilen RSV’nin ne olduğu araştırılıyor. RSV virüsü nedir? RSV belirtileri nelerdir sorularına cevap aranıyor. Yetişkinlerde 1 hafta – 10 gün arasında sürebilen bu hastalık iş gücü kaybına da yol açabiliyor.
Grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetleri olan RSV yani Respiratuar Sinsisyal Virüs; tedavisi gecikildiğinde akciğerleri tehdit ediyor. Özellikle bebeklerde ve yaşlılarda hayatı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor.
Çocuklarda genellikle hapşırma, göz yaşarması, burun akıntısı, hafif ateş gibi bulgularla seyreden RSV, grip ve nezle benzeri yapısıyla dikkat çekiyor. RSV virüsünün bulaşması enfekte salgılar ile doğrudan ve yakın temasla oluşabiliyor. RSV virüsü genellikle kış ve erken ilkbahar aylarında yıllık salgınlar şeklinde görülebiliyor.
Bebekler ve yaşlılarda oral yoldan tedavi zor olabileceğinden ilk olarak destek tedavisi önerilir. Sıvı kaybının yerine konması, solunumun takip edilmesi ve oksijen desteği tedavide önem taşır.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, “üçlü salgın” olarak adlandırılan Kovid-19, grip ve RSV’de (Respiratuar Sinsityal Virüs) bu kış ciddi vaka artışı beklendiğini söyledi.
Bu nedenle bağışıklık sisteminin söz konusu enfeksiyonları bir miktar unuttuğunu belirten Balık, bireysel tedbirlerin bırakılmasıyla kış döneminde solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi artış yaşanabileceğini söyledi.
Kışı daha önce yaşayan güney yarım küre ülkelerinde bu tablonun oluştuğunu, Yeni Zelanda ve Avustralya’da solunum yolu enfeksiyonlarının geçmiş yıllara kıyasla 5 kat arttığını aktaran Balık, bu kış ABD ve Avrupa’da da vaka sayılarında önemli artış beklendiğini vurguladı.

source

Linkler