Sabahları tutuk ve ağrıyla uyanıyorsanız dikkat! Sakatlığa neden olabiliyor – Tgrthaber

Ağustos 16, 2022 0 Yazar: admin

Romatoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, artrit hastalığının ilk belirtilerinin sabah tutukluğu olduğunu, genel olarak da eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklık olarak ortaya çıktığını ancak erken tanının hastalıkla çok önemli olduğunu vurguluyor. Hastalığın devam ettiği ve tedavi edilmediği durumlarda ise hasta uyandığında ya da bir otobüs yolculuğundan sonra eklemlerinde bir süre devam eden ağrı-tutukluk oluyor ve eklemlerini hareket ettiremiyor.
Eklemler vücudun sürekli kullanılan bölümleri olduğu için artritin kişiyi son derece rahatsız eden bir hastalık olduğunu söyleyen Mehmet Sayarlıoğlu, hastanın elini kolunu oynatmakta zorlandığını, merdiven inip çıkmasının, çömelip kalkmasının tam bir eziyet haline geldiğini belirtiyor. Ayrıca artritin, iltihaplı romatizmaların önemli bulgularından biri olduğunu ve romatizmal hastalıkların önemli bir kısmına eşlik ettiğini belirtiyor.

Artritin belirtileriyle ilgili bilgi veren Sayarlıoğlu, “Örneğin, belirgin bir el bileği iltihabında hasta sabah kalktığında el bileğini rahat hareket ettiremez, çünkü ağrılıdır. Elbisesini çorabını giymekte zorluk yaşar. Bir kavanoz kapağını açamaz, bıçak ile bazen bir ekmek dahi dilimleyemez. İltihaplı bel romatizmalarında ise sabahları belirgin sırt, bel ve kalça ağrısı vardır. Bazen hastanın açılması saatleri bulur. Artritin en önemli belirtisi sabah tutukluğudur. Bu durum istirahat sonrasında bile devam edebilir. Örneğin hasta uyandığında veya bir otobüs yolculuğundan eklemlerinde uzun bir süre devam eden ağrı ve tutukluk vardır. Hasta bir süre hareket etmeden eklemlerini oynatamaz. Aktivite ile bu ağrı ve tutukluğunda belirgin azalma olur. Artrite neden olan hastalıkların en sık görüleni romatoid artrittir. Romatizmal hastalıkların birçoğu artrite neden olur. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, sedef romatizması, Behçet hastalığı, ailesel Akdeniz ateşi, gut hastalığı, erişkin still hastalığı bunlardandır.” bilgisini veriyor.


Erken teşhisin tüm hastalıklardaki gibi artrit hastalığında da çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Sayarlıoğlu, romatizmal hastalıkların ilerlemeye eğilimli hastalıklar olduğunu, hatta bazen sakatlığa neden olabilen kronik hastalıklar olduğunu söylüyor. Sayarlıoğlu, bu hastalığın başında iken tanınmasının gereksiz tedavileri ve hastalığın ilerlemesini önleyeceğini belirtiyor.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler