Sabahları uyanmakta güçlük çekiyorsanız birazdan okuyacaklarınız sizi üzebilir – Tgrthaber

Eylül 5, 2022 0 Yazar: admin

Yorgunluk ve sürekli uykulu hissetmek birçok nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Beslenme şekline, yaşanılan çevreye, kullanılan ilaçlara, gün içindeki hareket kabiliyetine göre ortaya çıkan yorgunluğa bazen ciddi hastalıklar da sebep olabiliyor. Uzun zamandır yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız ve sürekli bitkinlik hissediyorsanız, uzmanlar altında farklı sebepler olabileceğini ve mutlaka incelenmesi gerektiğini belirtiyor. İşte uzun süreli yorgunluk halinin sebep olabileceği bazı ciddi hastalıklar…
TİROİT HASTALIKLARI
Troit hastalıklarının en belirgin özelliği kişinin kendisini yorgun hissetmesi olarak biliniyor. İş yapmakta zorlanma, yerinden kalkamama, sabah uyanmakta güçlük çekme tiroit hastalığının güçlü semptomları arasında yer alıyor.
KANSER
Kanser hastalığının ilk belirtileri arasında yer alan yorgunluk, bu hastaların en çok yakındığı durumlardan biri. Çünkü kanser hücreleri hastanın vücut sistemini bozarak yorgunluğa neden oluyor. Aynı şekilde tümörler de kişiye ağır yorgunluk, bitkinlik ve hareket zayıflığı veriyor.

KANSIZLIK
Yorgunluğun en sık görüldüğü hastalık kansızlıktır. Çünkü oksijen taşıyan hemoglobinin eksik kalması kişiye kendini yorgun ve halsiz hissettiriyor. Bu durumda hızlı bir şekilde uzman kontrolü ve tetkikler yapılması gerekiyor.
DEPRESYON VE STRES
Yorgunluğa yol açan hastalıklardan biri de psikosomotik hastalıklar. Özellikle depresyondaki kişiler kendini uzun süreli yorgun, halsiz ve uykulu hissediyor. Bu durumda gecikmeden uzmandan yardım alınması gerekiyor.

KALP HASTALIKLARI
Uzmanlar yorgunluğun kalp yetmezliğinin en önemli belirtisi ve erken bulgularından biri olduğunu söylüyor. Birkaç merdiven çıkmada ya da kısa süreli yürüyüş mesafelerinde bile nefesi kesilip yorgun düşebiliyor. Yorgunluk kalp damar hastalıklarında görülen en tanıdık belirti olabiliyor.
METABOLİK HASTALIKLAR
Yorgunluk; böbrek yetmezliği, karaciğer yetersizliği ve potasyum düşüklüğü gibi durumlarda da kendini gösteriyor. Vücuttaki minerallerin azalmasında ortaya çıkan yorgunluk metabolik hastalıkların en önemli belirtilerinden biri olarak kabul ediliyor.
UYKU APNESİ
Yeterli ve kaliteli uyku uyuyamayan kişiler, sabahları aşırı yorgun olarak uyanıyor ve bu durum yaşam kalitesine zarar veriyor.

source