Saç Boyayan ve Cilt Temizleyen Çöp! Atmaya Kıyamayacaksanız – Tgrthaber

Temmuz 26, 2022 0 Yazar: admin

İlk olarak 1500’lerde bir Osmanlı Paşası tarafından Yemen’den İstanbul’a getirilerek keşfedilen kahve, Türkler tarafından Tahtakale’de bir kahvehanede farklı bir şekilde pişirilerek önce İstanbul’a sonrasında da tüm dünyaya yayılmıştır. Bu kadar köklü bir tarihe sahip olan kahvenin her ülkede ayrı bir pişirme usulü, dolayısıyla ayrı bir geleneği mevcut.
Diğer kültürlerde aromalaştırılarak servis edilen kahve, Türkiye’de daha sade ve özgün biçimde tüketiliyor. Dolayısıyla kahvenin özünde bulunan yararlı bileşenlerin daha hızlı ve etkin şekilde vücuda entegre olması kolaylaşıyor. Ruhsal ve bilişsel fonksiyonlar başta olmak üzere insan sağlığı üzerinde birçok faydası bulunan kahvenin telvesi de en az kendisi kadar yararlı.

Türk Kahvesi, telvesiyle servis edilen tek kahve türü olarak dünyada tek ve özel. Telvesi ise granüllü bir yapıya sahip olduğundan suda eriyemiyor ve dibe çöküyor. Kahvenin sonunda kalan bu tortular ise çöpe atmadığınız sürece çok faydalı olabiliyor. Kahve telvesinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Selülit için:
Telveyi Hindistancevizi yağı ile beraber kullandığınızda selülit tedavisinde son derece iyi bir etki gösteriyor. Bir miktar kahve telvesini, bir miktar ardıç yağı ve bir miktar badem yağını karıştırarak hazırladığınız maskeyi her gün selülitli bölgeye masaj yaparak uygulayın, bu bölgeyi sararak bir süre bekletin ve sonra durulayın.
Peeling için:
Bir yemek kaşığı telve ve iki yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın. Cildinize haftada 2 ya da 3 kere bu karışımı uygulayın. Peeling etkisi yaparak ölü deriden kurtulabilir, cildinizin kan akışını hızlandırarak canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

source