Saç çıkaran en iyi doğal yağlar! – Posta

Kasım 22, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Saç çıkaran yağlar, bebek saçların beslenmesini sağlayarak büyümelerine destek olur. Saçın 2 ila 6 yıl arasında değişkenlik gösteren büyüme evresinin süresini uzatarak saçların daha gür görünmesini sağlar. Saç, doğası gereği döngüsel bir yapıdadır. Büyüme, gerileme ve yenilenme aşamaları ile her saç telinin belirli bir ömrü vardır. Buna saç telinin yaşam döngüsü denir. Her döngü üç ana aşamadan oluşur.
Saç çıkaran yağlar, saç köklerinizin ideal şekilde beslenmesini sağlayarak anajen dönemdeki saç tellerinin uzama sürecini, bu aşamada kalma sürecini uzatır böylece bebek saçlarınız daha hızlı uzarken, saçlarınız çok daha gür ve dolgun görünür.
Saç bakımının temelini, doğal bakım yağlarıyla kafa derisine yapılan bakımlar oluşturur. Saç çıkaran yağları düzenli kullanarak daha gür ve çabucak uzayan saçlara sahip olabilirsiniz.
Saçlar için faydalı olan birçok doğal yağ vardır. Zeytinyağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı gibi saça faydalı olan birçok yağ vardır ancak bazı doğal yağlar saçların, büyümesi ve gelişmesi üzerinde daha fazla etkiye sahiptir.
İşte saç çıkaran en iyi doğal yağlar… 
LAVANTA YAĞI
Araştırmalar, lavanta özlerinin saç büyümesini destekleyebileceğini ve incelmeyi önleyebileceğini gösteriyor. Lavanta yağı saçlarınızda harikalar yaratabilir.
2016 yılında Kore’de Moonsung Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, deneklere uygulanan lavanta yağının saç uzamasına neden olduğunu buldu. 4 hafta boyunca günde 1 kez sürülen lavanta yağı deneklerin saç tellerinin normalden daha kalın ve daha hızlı uzamasını sağladı.
Saç çıkaran yağlar arasındaki bu etkili uçucu yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak kullanmalısınız.
BİBERİYE YAĞI:
Saç çıkaran yağlar arasında en güçlülerinden biri de biberiye yağı Saç üzerindeki etkileriyle araştırmalara konu olan biberiye yağı, dökülmeleri durdurabilecek kadar güçlü!
2012’de yapılan bir araştırma, biberiye yaprağı özünün bile saç büyümesini destekleyebileceğini gösterdi
Uygulama ipuçları: Biberiye yağı uçucu bir yağ olduğu için seyrelterek kullanılmalıdır. Zeytinyağı, argan yağı ya da jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Karışımı saç derinize eşit olarak masaj yapın ve 20-30 dakika bekletin. Daha sonra durulayın.
ÇÖREK OTU YAĞI
Çörek otu yağı: Saç çıkaran etkili yağlardan biri de çörek otu yağıdır. Çörek otu yağı saç için en iyi doğal ilaçlardan biridir çünkü saçınızı beslemek ve bakımını yapmak için ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi içerir.
Çörek otu yağı yapısında çinko, demir, kalsiyum, selenyum ve magnezyum gibi mineralleri; A, C, B1 ve B6 gibi son derece önemli vitaminleri içeriyor. Çörek otu yağı içeriği sayesinde saçların güçlenmesini sağlıyor.
Saç büyümesini artırmaya ve hücrede yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan bakteri ve mantarların neden olduğu cilt hastalıkları, proteinler, alkaloitler ve saponinlerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar ve antienflamatuar özelliklerden oluşur.
Çörek otu yağı, kan dolaşımını hızlandıran yağlardandır. Kafa derinize masaj yaparak uyguladığınızda, saçların beslenmesini kolaylaştırır ve yeni saçların çıkmasına destek olur.


ARGAN YAĞI
Argan yağı: 200 yıl yaşayabilen bir çöl bitkisi olan Argan yağı saça faydalarıyla bilinir. Saç tellerini güçlendirerek kırılmaları ve kopmaları azaltır. Ayrıca yüksek besleyici özelliklere sahiptir. Argan yağı saç dökülmesini durdurmak için kullanılır. Saç derisi için harikadır. Gözenekleri tıkamaz, folüküllerin beslenmesine destek olur.
SARIMSAK YAĞI:
Saç çıkaran yağlardan en güçlülerinden biri de tabi ki sarımsak yağı. Sarımsak özleri, saç büyümesine yardımcı olabilecek güçlü özelliklere sahiptir. Sarımsak yağında bulunan bazı özler ve kükürt içeriği saç köklerinin temel besin maddesi keratin için yapı taşı görevi görür. 
Bir araştırma, üç ay boyunca günde iki kez saça topikal olarak sarımsak uygulamanın alopesi ile ilişkili saç dökülmesi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.
HİNT YAĞI
Hint yağı: Birçok insan Hint yağını doğal bir saç tedavisi olarak kullanır. Diğer yağlardan farklı olarak Hint yağı, proteinler, vitaminler, yağ asitleri ve antioksidanların güçlü bir karışımından oluşan çeşitli besinler içerir. Böylece saç derisine ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağlar. Bu sadece saç dökülmesini önlemekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı saç büyümesini de sağlar.
Hint yağının saç tellerini nemlendirmeye, esnekliği artırmaya ve kırılma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilecek nemlendirici özelliklere de sahiptir. Hint yağı, kafa derinizdeki nem seviyesini dengeler bu da saç folikülleri için ideal ortamı hazırlar.
Gözle görülür sonuçlar elde etmek için 6-8 haftalık bir kullanım gerektirebilir.
SAÇ ÇIKARAN YÖNTEMLER

Saçlarınızın daha gür görünmesi için onları içerden ve dışardan beslemeniz ve kayıpları azaltmak için saçlarınızı korumanız gerekir. Bunun için doğal yağlarla bakımdan, saçlarınız için ideal beslenmeye kadar birçok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Düzenli şekilde uygular, saçlarınız için faydalı alışkanlıkları yaşamınıza eklerseniz saçlarınızın yaklaşık 2-3 ay içinde gürleşmeye başladığını göreceksiniz. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler