Saç derisi sağlığını korumanın ipuçları – Posta

Ekim 30, 2022 0 Yazar: admin

Saç derinize iyi bakarak sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Saç deriniz nefes aldıkça saç kökleriniz daha güçlü hale gelir. Saçlarınız böylece daha sağlıklı ve hızlı uzar. Saç derisi sağlığını korumanın basit yollarını Posta.com.tr okurları için derledik.
DOĞAL İÇERİKLİ ŞAMPUANLAR SEÇİN
Saç derinizin sağlığını korumanın en basit yollarından biri şampuan seçimi. İçerisinde kimyasal maddeler barındıran ve saç diplerinin kurumasına, kepeklenmesine ve pul pul dökülmesine yol açan şampuanları asla kullanmayın.
İçeriği doğal olan ve saça zarar vermeyen şampuanları tercih edin. Saç derinizin temizliğini doğru şampuanlarla yaptığında saç problemlerinin ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz.
Saç derinizin sağlığını önemsiyorsanız saçlarınızı yıkarken kullandığınız suyun ısısına dikkat etmeniz gerekir. Saçlarınızı sıcak su ile yıkadığınızda zamanla saç derinizin kurumasına yol açarsınız.
Kuruyan saç derisinde zamanla pul pul dökülme ve kepek problemi oluşur. Hatta saçlarınız zamanla cansız bir hale gelerek dökülebilir. Bu sebeple saçlarınızı asla sıcak su kullanarak yıkamamanız gerekir. Saçlarınız için ideal su ısısı ılık su olarak kabul edilir.
Saç derinize masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz.
Saç derinize masaj yaptığınız zaman saç köklerinin nefes almasını sağlarsınız. Böylece saçlarınız daha sağlıklı uzar. Haftada 2-3 kez 30 dakika kadar saç diplerine masaj yapmak yeterli olur.
Saçlarınızı banyo sonrasında fön makinesi kullanarak kurutuyorsanız saç diplerinize en büyük zararı veriyor olabilirsiniz. Saçlara ısı uygulayarak kurutmak saç diplerinin kurumasına yol açar.
Saçlar doğal parlaklığını kaybeder. Cansız ve mat bir görüntü ortaya çıkar. Onarıma ihtiyaç duyan saç derinize ısı vermeniz, bölgenin daha da hassaslaşmasına neden olur. Bu sebeple saçlarınızın nemini havluyla aldıktan sonra kendi kendine kurumaya bırakmanız saç sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler