Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesine neden olan etkenler nelerdir? – Cilt Bakımı – Posta

Eylül 11, 2022 0 Yazar: admin

Saç dökülmesi sandığınız kadar basit olmayabilir. Saç dökülmesi saçlarınızın sağlıksız olduğunun habercisidir. Güçsüz kalan saçlar zamanla yıpranır ve dökülür.
Saç dökülmesini durdurmak için saçlara iyi bakmak ve saç sağlığını güçlendirecek yöntemleri uygulamak gerekir. Peki, saç dökülmesi neden olur? İşte saç dökülmesinin sebeplerinden bazıları…
1-STRES
Çok fazla düşündüğümüzde, sıkıntı içinde olduğumuzda tüm sinir sistemimiz ve sindirim sistemimiz baskı altına girer. Bu, içimizde dengesizliğe yol açar ve yediğimiz veya yaptığımız her şey yansır.
Stres beslenme düzenimizi de etkiler. Dolayısıyla stres saç dökülmesinin en temel sebeplerinden biri olarak gösterilir. Saçların dökülmesini istemiyorsanız stresten uzak durmaya çalışmanız gerekir.
Saç dökülmesinin en temel sebeplerinden biri yeterli beslenmemek ve kalori almamak olabilir. Sağlıklı beslendiğinizde saç köklerinizde güçlenir.
Saçlarınız güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzar. Ancak sürekli diyet yapıyorsanız ve yetersiz besleniyorsanız saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Biotin, çinko ve D vitamini eksikliği saç dökülmesine yol açar, aslında D vitamini eksikliği alopesiye (saçkıran) yol açar. Bu nedenle, dengeli bir beslenme programına uyduğunuzdan ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürdüğünüzden emin olun.
Kepek en çok karşılaşılan saç problemleri arasında yer alıyor. Saç dipleri aşırı kuruduğu zaman ve nemsiz kaldığı zaman pul pul dökülme gibi sorunlar ortaya çıkıyor.
Yanlış saç bakım ürünleri ya da yanlış bakım uygulamaları saç diplerinde kepeğe sebep oluyor. Kepekler de saç diplerini tıkadığı için zamanla saçların dökülmesine sebep oluyor.
Ayrıca saç diplerinde sürekli kaşıntıya sebep oluyor. Kepek saç köklerini zayıflatıyor. İncelen saç telleri de güçsüzleşip dökülüyor. Saçların dökülmesini önlemek için saçları kepekten arındırmak gerekiyor.
Kilo vermek ve aşırı zayıflamak da saç dökülmesini tetikleyen sebepler arasında yer alır. Kilo vermek için diyet yaparken yeterli miktarda kalori alamazsınız.
Gerekli olan vitamin ve mineraller az beslendiğiniz için vücudunuz tarafından alınmaz. Bu sebeple de saç dökülme sorunu artar.
Kilo verirken bazı önemli besinleri de kaybederiz ve saç dökülmesine neden olan eksiklikler ortaya çıkar. Eğer saç dökülmeniz kilo kaybına bağlıysa mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler