Saç dökülmesini anında yavaşlatıyor! En etkili 3 doğal çözüm – Posta

Ekim 6, 2022 0 Yazar: admin

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Bazı metabolik sorunlar, stres ya da sağlıksız beslenme saçlarınızın dökülmesine neden olabilir ve saç dökülmenizin ortadan kalkması için öncelikle bu sorunlardan da kurtulmanız gerekir. Bununla birlikte en yaygın saç dökülmesi ise genetik nedenlerle ortaya çıkan “erkek tipi saç dökülmesi”dir ve maalesef genetik saç dökülmesini durdurmak neredeyse imkansızdır ancak güzel haber şu ki, bu tip saç dökülmeleri de doğru bir bakımla ciddi anlamda yavaşlatılabilir.
Çeşitli araştırmalar bu doğal yağların saçları güçlü şekilde besleyerek dökülmelerini önlemeye destek olduğunu gösteriyor.
SAÇ DÖKÜLMESİNİ YAVAŞLATAN DOĞAL ÇÖZÜMLER
Saç dökülmeleri ya da saç tellerindeki zayıflık genetik kaynaklı olduğunda kelleşme sorununun ortaya çıkmaması için erken yaşlardan düzenli saç bakımı büyük önem taşır.
Saç telleri, köklerindeki kılcal damarlar aracılığıyla beslenir. Saç dökülmesini yavaşlatan bitkisel çözümler, saçın köklerini uyarır, kan akışını hızlandırarak saç tellerinin zayıflamasını engeller. Ayrıca kökleri besleyerek güçlü kalmalarını sağlar.
Saçlarınızda gereğinden fazla dökülme olduğunu düşünüyorsanız, beslenmenizin yanı sıra doğal yağlarla düzenli yapılan saç masajına önem vermeniz gerekir.
İşte araştırmalarla desteklenen saç dökülmesini anında yavaşlatan bitkisel özler ve doğal yağlar…
The Journal of Dermatology’de yayınlanan bir araştırma, saç derisine soğan suyu veya yağı sürmenin saçın yeniden büyümesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Soğan yağının saç için faydaları, araştırmaya katılanlarda sadece iki hafta içinde etkisini göstermeye başladı.
Araştırmacılar, saç derisine günde iki kez uygulanan soğan suyunu 2 hafta kullandıktan sonra saç büyümesinin başladığını buldu. Katılımcıların yaklaşık yüzde 74’ü 4 hafta sonra bir miktar saç büyümesine sahipti ve 6 haftada yaklaşık yüzde 87’si yeniden saç büyümesi yaşadı.
Soğan yağının düzenli olarak kullanılması saç dökülmesini yavaşlatacak ve kelliği etkili bir şekilde önleyecektir.
Soğan yağı, saçın kırılmasını ve incelmesini önleyen kükürt bakımından zengindir. Soğanda bulunan diğer besinler saçın oksidasyonunu önler. Ayrıca saçın normal pH’ını koruyarak erken grileşmeyi önler.
Lavanta yağının saç üzerinde kullanımına dair özellikle son 10 yıl içerisinde birçok yeni araştırma yapıldı. Bu araştırmalar, lavanta yağının, saç derisinin sağlığını iyileştirdiği, saç tellerini kalınlaştırdığını ve saçın büyümesini kolaylaştırdığını gösteriyor.
Lavanta yağı, özellikle erkek tipi dökülmelerinin genetikten hemen sonraki temel nedenin oluşturan yüksek DHT veya Dihidrotestosteron seviyelerini dengelemeye destek olur.
DHT dengeleme, erkeklerde erkek tipi kellik ve saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Lavanta yağının yanı sıra çay ağacı yağı, biberiye yağı gibi uçucu yağlar, DHT blokajına yardımcı olan DHT blokerleri olarak işlev görür.
Lavanta yağını saç büyümesi için kullanmanın en basit yolu, onu şampuan rutininize eklemektir. Her zamanki şampuan miktarınıza 2-3 damla lavanta yağı ekleyin ve saçınızı yıkamak için kullanın. Maksimum etki için saç derinize bir dakika daha masaj yapın.
Erkek tipi saç dökülmesi yaşayanlar için hazırlanmış birçok saç dökülmesi karşıtı ilaç ya da şampuanın içeriğine eklenen minoksidil, saç büyümesi sağlaması ve kelliği önlemesiyle bilinen bir etken maddedir.
2013 yılında yürütülen ve Drug Design, Development and Therapy dergisinde yayınlanan bir araştırma, çay ağacı yağının minoksidil ile karıştırılmasının saç büyümesini teşvik etmede sadece minoksidilden daha etkili olduğunu buldu.
Çay ağacı yağı da lavanta yağı ve minoksidil gibi DHT dengelemede etkilidir ve özellikle erkek tipi saç dökülmesinin yavaşlamasını sağlar. Araştırmalar, çay ağacı yağının topikal uygulamasının DHT üretimini etkili bir şekilde engelleyebileceğini gösteriyor.
Saf çay ağacı yağını asla seyreltmeden saç derinize sürmeyin. Bunun yerine zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Yağ karışımını saçınızdan çıkarmak zor olabilir, bu nedenle aloe vera veya elma sirkesi de deneyebilirsiniz.
Uyarı: Çay ağacı yağı, alerjiniz varsa saç dökülmesine neden olabilir. Çay ağacı yağını saçınıza uygulamadan 24 saat önce kolun iç kısmında veya kulak arkasında kızarıklık gibi bir reaksiyona neden olup olmadığını görmek için bir yama testi yapın.
Erkek tipi saç dökülmesi yaşıyorsanız, durumu erken dönemden itibaren sürekli uygulayacağınız “düzenli bir bakım” ile yavaşlatmanız oldukça önemlidir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler