Saç sağlığı nasıl korunur? Saç sağlığı için nelere dikkat edilmelidir? – Cilt Bakımı – Posta

Kasım 7, 2022 0 Yazar: admin

Sağlıklı ve güçlü saçlar her kadının hayâli…. Ancak saçlarınızın sağlığını korumak istiyorsanız mutlaka onlara çok özenli davranmanız gerekir. Saçlar yapısı gereği çok hassastır ve dış etkenlerden çok kolay etkilenir. Bu sebeple saç tellerini ve saç diplerini güçlendirmek gerekir. Saç sağlığınızı korumak için uygulamanız gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.
DOĞAL YAĞLARLA BESLEYİN
Zeytinyağı, Hint yağı, Hindistan cevizi yağı ya da tatlı badem yağı gibi doğal yağlar saç bakımında çok sık kullanılır. Bu yağlar içeriğindeki vitaminler sayesinde saç köklerini besler.
Saç diplerinde kepek ve kuruluk oluşmasını engeller. Saçların sağlıklı uzamasına destek olur. Doğal yağlar saçları kökten uca beslediği için saç tellerini de onarır. Saçların cansız ve mat görünümünü ortadan kaldırır. Bu yağları haftada 1 ya da 2 kez saçlarınıza düzenli olarak uygulayarak saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.
Saçlarınızı çok sık yıkıyorsanız saç köklerine ve tellerine en büyük kötülüğü yapıyor olabilirsiniz .Saçları gereğinden fazla yıkamak saç derinizin kurmasına ve zamanla pul pul dökülmesine yol açıyor.
Saç diplerinin kuruması kepek problemini ortaya çıkardığı için bu durum saç dökülmesini de tetikliyor. Saçlarınızı aşırı yıkamadan saçların daha çabuk yıpranmasına sebep oluyor. Bu sebeple saçlarınızı her gün yıkamak yerine haftada 2-3 kez yıkamanız öneriliyor.
Saçlarınız da cildiniz gibi neme ihtiyaç duyar. Saçlarınız nemini kaybettiğinde kurur. Saç telleri kırılır ve cansızlaşır. Saçlarınızı nemlendirmek ve onarmak için saç kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir.
Saç kremleri nemi saçınıza hapseder. Saç tellerindeki kırıkları onarır. Saçları daha dayanıklı hale getirir.
Saçlarınızın nemini korumak ve saç tellerinizi güçlendirmek için saç kremi uygulamayı ihmal etmemeniz önerilir.
Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçlarınızın ihtiyacına göre uygulayacağınız saç kremini 15 dakika saçınızda bekletin ve ardından durulayın. Bu işlemi her banyoda tekrarlayın.
Saç uçları zamanla yaptığınız işlemlerden dolayı yıpranır. Yıpranan saç uçları saçlarınızın cansız ve bakımsız görünmesine yol açar. Saçlarınızın sağlığını korumak için ve bakımlı görünmesini sağlamak için düzenli olarak saçlarınızdaki kırıkları kestirmelisiniz.
Kırılmış ve cansız saç uçları saçların hacimsiz ve bakımsız gözükmesine neden olur. Aynı zamanda saçların uzama hızını da olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple 3 ayda 1 saçlarınızdaki kırıkları temizletmeniz gerekir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler