Saçlarınızı ektirmeden geri kazanın! Dökülmeyi durduruyor, güçlendiriyor! – Tgrthaber

Temmuz 20, 2022 0 Yazar: admin

Saçın, yüzde 95’i keratinden oluşuyor. Keratin, cildin bir bölümünü, vücut kıllarını, tırnakları oluşturan lifli ve sarmal bir proteindir. İnsan vücudundaki keratin oranı kişiden kişiye değişiklik gösterse de yüksek orandaki keratin saç, tırnak ve cilt sağlığı için çok önemlidir. Evde keratin bakımı ile saça keratin desteği verebileceğiniz gibi, beslenme şeklinizde yapacağınız ufak değişikliklerle de vücudunuzdaki keratin oranını artırabilirsiniz.

Kükürt, C vitamini ve protein içeren lahana saç sağlığı için mükemmel bir seçimdir. Bir porsiyon (bir bardak) pişmiş lahana 36,4 kalori içerir. Ayrıca K Vitamini, A Vitamini, manganez, diyet lifi, kalsiyum, potasyum ve demir bulunan içeriği ile genel sağlığınız için de faydalıdır.

Kükürt, protein ve C Vitamini  kaynağıdır. Bunların yanında manganez, selenyum ve kalsiyum içerir. Çorbalar, sote, etlerin baharatları, soslar gibi çok çeşitli yiyeceklere ve tariflere kolayca eklenebilir. Sarımsağı hazırlayacağınız saç maskelerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Soğanlar sadece en sevdiğiniz yemekleri tatlandırmak için değil, aynı zamanda keratin üretimini de hızlandırmak için harikadır. Bu allium sebzesi, vücudunuzun bir keratin bileşeni olan L-sistein adlı bir amino aside dönüştürdüğü bir bitki antioksidanı olan N-asetilsistein açısından özellikle yüksektir. Soğanlar ayrıca sağlıklı saç köklerinin korunması için gerekli olan temel bir mikro besin olan folatı sağlar.

Keratin sentezinin başrolündeki içerikler arasında bulunan biotin bakımından zengin olan ayçekirdeği, aynı zamanda içerdiği E vitamini ile de bilinir. Ayrıca selenyum, pantotenik asit, protein bakımından da son derece zengindir. 

Yumurta yemek, keratin üretimini doğal olarak artırmanın harika bir yoludur. Aslında, keratin sentezinde yer alan temel bir besin olan büyük bir biyotin kaynağıdırlar. Tek bir pişmiş yumurta, günlük ihtiyacın %33’ünü sağlar. Dahası, yumurta proteini, 50 gramlık büyük bir yumurtada paketlenmiş 6 gram protein ile keratin üretimini destekler. Bu her yerde bulunan gıdadaki diğer sağlıklı besinler arasında selenyum, riboflavin ve A Vitamini veB12 Vitaminleri bulunur. 

source