Sağlıklı saçlar için bakım ipuçları – Posta

Eylül 16, 2022 0 Yazar: admin

Saç bakımında ilk adım beslenmenizdir ve saçlarınız için beslenmenizdeki en önemli iki şey demir ve proteindir. 
Saç hücreleri vücuttaki en hızlı büyüyen hücrelerdir ancak aynı zamanda doğru beslenmediğiniz veya hayatta kalmak için gerekli olmadıkları için eksiklikleri olan ilk etkilenenlerdir.
Yapraklı sebzeler, balık, kabak çekirdeği, fasulye, nohut, soya fasulyesi ve tahıllar gibi demir açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmeye çalışın
Doktorlar günde yaklaşık 12 mg demir tüketmenizi önermektedir . Ayrıca proteine ​​de ihtiyacınız var çünkü saçınızı güçlendiren şey bu. Peynir, süt, soya, mercimek, bezelye, kinoa ve yoğurt gibi amino asitler açısından da zengin olan tam proteinleri içerir.
Vücudunuz için iyi olan aynı besleyici gıdalar, daha güçlü, daha sağlıklı saçları teşvik eder. Proteinleri ve omega-3 yağları daha sağlıklı bir saç derisi oluşturmaya yardımcı olur. Yapraklı sebzeler, fasulye ve havuç da saçlarınız için iyidir. 
Kahverengi ve pürüzlü bölünmüş uçlardan kurtulmak için saçınızı birkaç haftada bir kesin. Bölünmüş uçların tekrar uzamasını önlemek için her 6 ila 8 haftada bir saçınızın yaklaşık 1/4’ünü kesin.
 Hem güç hem de parlaklık için iyi olduğu için kremi soğuk suyla durulayın.
SICAK SU SAÇIN DÜŞMANI
Sıcak su, doğal bir yumuşatıcı görevi gören koruyucu yağları soyabilir. Ve saçınızın doğal parlaklığı kaybolabilir. Bu, donuk saçlardan kaçınmak için soğuk duşlara maruz kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine saçınızı yıkamak için ılık su kullanın. Şampuan yaparken saç derisine masaj yaparak şımartın.
Saçınızı sık sık sıcak aletlerle şekillendirirseniz veya çok fazla boyarsanız, saçın koruyucu dış tabakasına zarar verebilirsiniz. Sonuç cansız saç ve kırıklardır. 
 
Islak saçları hassas ve kırılmaya meyilli oldukları için çok dikkatli bir şekilde tarayın. Geniş dişli bir tarak alın ve saçınızın köklerinden uçlarına kadar mümkün olduğunca nazikçe çalıştırın.
Günde 100 fırça darbesi efsanesine inanmayın. Çok fazla fırçalamak tüyleri koparır. Günde 100 ila 150 saç telini kaybetmek normaldir, bu nedenle karo zemininizde küçük bir demetin emeklediğini gördüğünüzde panik yapmayın.
Normalden daha fazla saç kaybetmemek için top uçlu kıllara sahip bir fırça kullanın.
Kıvırcık saçların kırılması ve kuru ve kırılgan hale gelmesi daha olasıdır.
SAÇINIZIN KENDİ KENDİNE KURUMASINA İZİN VERİN
Fırsat buldukça saçınızı kurumaya bırakarak ısıyı saçınızda kullanmaya biraz ara verin. Daha uyumlu hissetmenize yardımcı olduğunu biliyoruz, ancak uzun süreli ısı kullanımı kalıcı hasara neden olabilir. Bunun yerine, temiz bir görünüm elde etmek için bukle köpüğü ve elektriklenme önleyici sprey gibi ıslak veya nemli saç ürünlerini kullanmayı deneyin.
 
 
 
En iyi saç bakımı ipuçlarından biri sıklıkla göz ardı ediliyor. Isı koruması.
Fön makinesinden ve şekillendiricilerden vazgeçemiyorsanız mutlaka saçınız için bir ısı koruyucu edinmelisiniz. Saçınızı şekillendirmeden önce ısı koruyucu sprey kullanarak saçınızın yanmalardan, kırılmalardan korumuş olursunuz. 
Ayrıca ısı saçınızdaki nemi de alır. Nemsiz kalan saç hızlı kırılacak cansız görünecektir. Isı koruma spreyleri bu noktada da etkilidir. 
SAÇINIZ İÇİN NEM DESTEĞİ
Tıpkı cildiniz gibi, saçınız da nemlendiğinde en güçlü ve en sağlıklı halindedir: tüm saç tiplerinde. Nemli saçınızın boy ve uçlarına bir tutam saçta bırakılan saç bakım kremi sürün. Bu saçlarınızdaki nem seviyesinin korunmasına destek olacak ve saçlarınızı çok daha sağlıklı hale getirecek. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source