Sahil kıyılarında gezerken dikkat! Kara yılanlarından kat kat zehirli zeytin başlı deniz yılanı böyle yakalandı – Tgrthaber

Eylül 30, 2022 0 Yazar: admin

Bilim dünyası, dünyanın en zehirli yılanlarının deniz yılanları olduğunu ortaya koydu. Genel kanı ormanlarda gezen yılanların, kobraların, pitonların en zehirli yılanlar olduğu yönünde olsa da denizyılanları çok daha zehirli ve tehlikeli. Bu yılanlardan biri ise zeytin başlı deniz yılanı ve son olarak Avustralya Eyaleti Queensland’daki sahil kasabasında yakalandı.
Yılan avcısı Drew Godfrey tarafından tespit edilen yılanın yaralı olduğu ancak saldırganlığının hala üzerinde olduğu belirlendi. Bu yılanların tek zehrinin 100’den fazla kişiyi aynı anda öldürecek güçte olduğu biliniyor.

Godfrey, yılanı kontrol altına aldı ve herkese ağır yaralanmaları önlemek için uyarılarda bulundu:
“İnsanlar bu yılanlarla sahil kıyılarında karşılaşabilirler. İnsanlara tavsiyem kesinlikle bu yılanlara yaklaşmamaları. Çünkü kara yılanlarından daha tehlikeli hareketler sergiliyorlar ve ağır yaralanmalara neden oluyorlar.”

Godfrey yüzdürmeyi denedikleri yılanın başarılı olmadığını ve bu nedenle rehabilitasyon merkezine gönderileceğini aktardı.

Öte yandan deniz yılanı zehirlenmeleri 30 dakika ile birkaç saat içinde ortaya çıkabilir. Baş ağrısı, vücutta sertlik ve kas ağrısı yapar. Ayrıca susuzluk, terleme, kusma ve kalın bir dil şişmesi belirtileri de görülebilir. Rabdomiyoliz (kas bozulması) ve felç meydana gelir. Yutma ve solunumla ilgili kaslar etkilenirse ise ölüm meydana gelir.

source

Linkler