Şeker hastalığı (Diyabet) nedir? Şeker hastaları nasıl beslenmeli, ne yemeli, ne yememeli? – Tgrthaber

Temmuz 24, 2022 0 Yazar: admin

Dünyada en sık görülen hastalıklardan biri olan şeker hastalığı, belirli beslenme metotları ile süregelen bir tedavi yöntemi ile iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Genetik faktörlerin de etkili olduğu diyabet hastalığında sağlıklı yaşam tarzının etkileri de oldukça yüksek… Peki şeker hastalığı nedir? Şeker hastaları nasıl beslenmelidir? Şeker hastaları ne yemeli, ne yememeli? Detaylar haberimizde…
ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET) NEDİR?
Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus (Diyabet), kandaki glukoz (şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkması olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda şeker bulunmaması gereken idrarda da şekere rastlanılması durumu olarak da bilinmektedir. Farklı türlerde görülebilen şeker hastalığı (diyabet), ülkemizde ve dünya genelinde en çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun sağlamış olduğu istatiksel verilere göre her 11 yetişkinden birinde şeker hastalığına rastlamak mümkün ve her 6 saniyede bir 1 birey diyabet kaynaklı problemler nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI NEDEN OLUR?
Yapılan birçok araştırma sonucunda genetik ve çevresel faktörlerin şeker hastalığına davetiye çıkardığı görülmüştür. Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak iki farklı türde karşımıza çıkan şeker hastalığı, türlerine göre farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Tip 1 diyabetin nedeni olarak yüksek oranda genetik faktörler gösterilmektedir. Bunun yanı sıra kan şekerinin düzenlenmesinde görevli olan insülin hormonunu üreten pankreas organına zarar veren virüsler ve vücut savunma sisteminde meydana gelen aksaklıklar da Tip 1 diyabetin sebepleri arasında gösterilebilir.
Tip 2 diyabetin nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:
 
ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET) BELİRTİLERİ NELERDİR?
Üç farklı belirti ile kendini gösteren diyabet, insan vücudunda pek çok reaksiyona neden olmaktadır. Normalden fazla yemek yeme, doymama, sık idrara çıkma ve ağızda kuruluk ya da tatlılık hissi ile oluşan aşırı su içme isteği olarak sayılabilecek bu üç belirti dışında diğer şeker hastalığı belirtileri aşağıdaki gibidir:
 

Diyabet hastalığının tedavisi için farklı yöntemler bulunmaktadır. Tip 1 diyabetin tedavisinde insülin tedavisinin yanı sıra tıbbi beslenme tedavisi de uygulanmaktadır. Söz konusu bu diyet doktor tarafından önerilen insülin dozu ve planına bağlı olarak diyetisyen tarafından hazırlanmaktadır. Besinlerin içermekte olduğu karbonhidrat miktarına göre insülin dozunun ayarlanabileceği karbonhidrat sayımı uygulaması, Tip 1 diyabetin rahat bir şekilde kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Tip 2 diyabetin tedavisinde ise diyabetli bireylerin beslenme düzeninin yanı sıra hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını ve doğrudan insülin hormonu salınımını artırmak üzere oral antidiyabetik ilaçlar kullanılmaktadır.
İstenilen ve önerilen tedavi ilkelerin uyulmaması durumunda kan şekerinin yüksek seviyelere çıkması ve başta retinopati (göz retinasında hasar oluşumu), nöropati (sinir harabiyeti) ve nefropati (böbreklerde hasar oluşumu) gibi çok sayıda sağlık sorunu görülmektedir. Bu nedenle önerilen beslenme ve tedavi yöntemlerinin uygulanması ve kontrollerin düzenli olarak yaptırılması oldukça önemlidir.
Şeker hastalığının (diyabet) çok daha kötü sonuçlara neden olamaması için tedavi sürecinde doktorun önerdiği tedavi yöntemlerinin ve beslenme düzeninin dikkatlice uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte kan şekerinin yükselmesine neden olan besinlerden uzak durulmalı, özellikle kan seviyesini düşüren besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Şeker hastalarının yemesi gereken besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 

Şeker hastalığının tedavi sürecinde insülin takviyesi ve ilaç tedavisinin yanı sıra beslenme düzeninin de etkisi oldukça büyük. Bu nedenle kan şekeri seviyesini yüksek tutan besinlerden ziyade kan şekeri seviyesini düşürecek yiyecekler tercih edilmelidir. Şeker hastalarının uzak durması gereken besinleri de şu şekilde sıralayabiliriz:
 
Şeker hastaları, günün en önemli öğünü olan kahvaltıda tercihini, özellikle kan şekerini düşüren gıdalardan yana kullanmalıdır. Bu nedenle protein değeri yüksek gıdalar oldukça etkili olacaktır. Yumurta, peynir, yağlı tohumlardan zeytin ve fındık gibi besinler, lif içeren kepekli ekmek, vitamin ve mineral açısından zengin yeşil sebzeler ve şeker oranını düşüren meyveler tüketilmelidir.
Akşam yemekleri de şeker hastalarının insülin seviyelerini kontrol altında tutabilmeleri için mümkün olduğunca dikkat etmeleri gereken öğünlerden biridir. Bu nedenle protein açısından zengin, bol C vitamini ve lif içeren besinler, şeker hastalarının akşam yemekleri için ideal olacaktır. Az yağda pişmiş kırmızı ya da beyaz et, balık eti, bol yeşillik, kepek ekmeği, zeytinyağlı sebze yemekleri ve şeker oranını dengede tutacak meyveler tercih edilmelidir.

source