Sıcaklarda gıda zehirlenmesine dikkat: Yemeden önce bir kez daha düşünün, önlem alınmazsa ölümle sonuçlanıyor! – Tgrthaber

Temmuz 29, 2022 0 Yazar: admin

Gıda zehirlenmesi, yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıklıkla rastlanabilen bir durumdur. Yaz aylarında piknik ve kamp gibi açık havalar, güneşe direkt olarak maruz kalan yiyeceklerin bakteri oluşumuna elverişli olduğu alanlardır. Gıda zehirlenmesinin nedenlerinden birisi salmonella ve E. coli durumlarken diğeri ise yeterli soğuklukta muhafaza edilmemesi gösterilebilir. Yüksek ısı bakteri üremesini hızlandırır ve bu da gıda zehirlenmesine yol açar. Gıda zehirlenmelerine en çok neden olan besinler şarküteri ürünleri, süt ürünleri, et, yumurta, balık, deniz ürünleri ve mantardır. Dikkat edilmezse ciddi riskleri de beraberinde getiren gıda zehirlenmesinin önüne geçmek için nedenleri ve belirtileri iyi takip edilmelidir. Peki gıda zehirlenmesinden korunmak için ne yapılmalı? Yiyecekler hangi koşullarda muhafaza edilmeli? Gıda zehirlenmesi neden olur? İşte gıda zehirlenmesinin belirtileri ve nedenleri
Gıda zehirlenmesi ciddi bir durumdur ve insan sağlığını riske atar. Gıda zehirlenmesinin risklerini önlemek için belirtilerinin neler olduğunu iyi takip etmek gerekir. Gıda zehirlenmesinin belirtileri enfeksiyonun kaynağına bağlı olmakla birlikte, mide ağrısına sıklıkla ishal ve kusma eşlik eder ve bu da vücudun su ve önemli elektrolitlerini kaybetmesine neden olur. Kaybedilen sıvı yerine konmazsa, zehirlenmenin en yaygın komplikasyonu olan dehidrasyon, yani vücudun susuz kalması ortaya çıkabilir.

Vücudun susuz kalması gıda zehirlenmesine neden olabileceğinden dolayı hastalık öncelikle daha fazla su tüketimi ile tedavi edilir. Tercih edilen sıvılar çaylar, mineral içeren ve mineralleri yenileyen maden suyu veya limonlu sudur.
Gıda zehirlenmesi belirtileri yemekten hemen sonra veya 72 saate kadar ortaya çıkabilir. Belirtileri diyet ve sıvı tedavisi ile genellikle 1 ila 5 gün sürer.
Gıda zehirlenmesi belirtileri genellikle kontamine yiyecekleri yedikten sonraki 24 saat içinde hızla ortaya çıkar. Belirtiler, ilgili mikroorganizmaya ve kişiye bağlı olarak hafif veya şiddetli olabilir.
Gıda zehirlenmesi şu şekilde kendini gösterir:

Gıda bozulmalarına ve dolayısıyla gıda zehirlenmelerine yaygın olarak 3 bakteri türü neden olur:

Escherichia Coli
En sık olarak et, domates ve marulda bulunurlar. İshal gibi belirtiler genellikle yemekten 12 ila 20 saat sonra ortaya çıkar. E. coli, idrar ve sindirim enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olmasına rağmen, patojenik türü yüksek ateş, kanlı dışkı ve hemolitik üremik sendrom gibi belirtilere neden olabilir.
Salmonella
En çok az pişmiş yumurta, tavuk ve kırmızı eti süt ürünleri, kremalı bisküviler ve dondurmada bulunur. Belirtileri karın ağrısı, ateş ve ishaldir.
Stafilokok
Çoğunlukla öksürme, hapşırma veya dokunma yoluyla yiyeceklere bulaşır. Kremalı pastalar, dondurma ve mayonez gibi yiyeceklerin üzerinde bulunan bu bakteri, hastalığa neden olan bir zehir oluşturur.

Foto Galeri

Yemek yerken su içenler dikkat: Sağlığınızdan olmayın!

Yiyecekleri saklarken ve hazırlarken daima dikkatli olun. Bu basit gıda güvenliği kurallarına uyarak gıda zehirlenmesi riskini azaltabilirsiniz.
Yiyecekleri İyi Temizleyin ve Bol Su İle Yıkayın!

 
Besinleri Kategorilerine Göre Ayırın!
 
İyi Pişirin!

 
Besinleri Buzdolabında Saklayın!

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler