Şifa değil resmen tehlike! Sivas'ta bulunuyor ve dünya çapında çok ünlü! Herkesin tedavi için gidiyor ama uzmanlar 'mikrop yuvası' diyor – Türkiye

Kasım 21, 2022 0 Yazar: admin

Hem Türkiye‘de hem de dünyanın birçok farklı yerlerinden insanların geldiği bir kaynak noktası var ki resmen şifa saçıyor çünkü için bulunan doktor balıklar adı gibi resmen doktor gibi iyileştiriyor. Türkiye, doğal kaynaklar açısından oldukça zengin bir ülke. Türkiye’de hemen hemen her ilde içeriğindeki mineral ve çeşitli maddeler nedeniyle şifalı ve yarralı olduğu bilinen çok sayıda kaynak suyu veya kaplıca vardır. Bu kaplıcalar ve kaynaklar hemen hemen heres tarafından kullanılıyor ve iyi sonuçlar alınıyor. Onlardan biri de Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve sedef hastalığının dünyadaki tek doğal tedavi merkezi olduğu belirtilen Kangal Balıklı kaplıcası
 Burası şifa arayanların en uğrak yerlerinden biri ancak art niyetli insanlar nedeniyle buradaki balıklar çalındı ve çeşitli yerlerde kullanılmaya, pazarlanmaya başlandı. Kaplıcada bulunan doktor balıkların aslında belli bir seviyede bulunan su da iyileştirici etkisi olabiliyor ancak buna rağmen balıkları çalan insanlar bu su seviyesinden daha düşük seviyede balıkları kullanıyor ve bu durumda şifa arayan ve bu yerleri kullanan insanlar şifa yerine resmen tehlikeyi çağırıyor.
Suyun da bulunan; selenyum, silisyum, magnezyum ve bilinmeyen birçok insan sağlığına faydalı mineral sayesinde bu kaplıca özellikle cilt hastalarının imdadına yetişiyor. Dünyanın birçok noktasından Sivas’a gelen hastalar burada suyun özelliği ve doktor balıklar sayesinde sağlığına kavuşuyor.
Dünyaca ün yaban Sivas’ın doktor balıklarının son bir kaç yıldır hırsızlarla başı dertte. Doktor Balıklar yerli ve yabancılar tarafından doğal ortamından çalınarak farklı bölgelere götürülüyor. Kangal Balıklı Kaplıca’nın işletmecisi Fuat Ünsal, Sivas’tan çalınarak farklı bölgelere taşınan balıklar korusunda şifa arayan hastaları uyardı. Ünsal, çalınan doktor balıkların 100 litrelik sulara konularak hastaları tedavi etmesinin mümkün olmayacağını ve tedaviden çok bu suların insan sağlığına zarar verebileceğini söyledi.
Fuat Ünsal, kaplıcanın dünya çapında da çok ünlü olduğunu belirterek, “Ben Avrupa’yı adım adım gezdim ve dünyada bu kaplıca ve balıkların aynısından hiçbir yerde yoktur. Dünya da tek Sivas Kangal Balıklı kaplıcası var. Suyun özelliği 37 derece ve saniyede 300 litre akıyor. Normal şartlarda 27 derecenin üzerinde balıkların yaşamaması gerekiyor fakat bu suyun içerisinde yaşıyor.
 Suda ki başka bir özellik ise selenyum, silisyum, magnezyum ve bilinmeyen birçok insan sağlığına faydalı minerali içerisinde barındırıyor. Kaplıcamız Dünya çapında da çok ünlü. Avrupa da nereye gitsek doktor balıkların şehrinden geldik dediğimiz zaman burada tedavi olan insanlar reklam yapıyor. Yılın 12 ayı burada tedavi görmek mümkün. Kapalı ve açık havuzlarımız var” dedi.
Yapay havuzlarda doktor balıklarla şifa bulmanın mümkün olmadığını ifade eden Ünsal, “Bizim kaplıcamızdan balıklarımızı çalarak sağda solda kullandılar. Antalya’da ya da bazı illerimizde balıkları üretip kuaför ve berberler, otellerde dahil 100-150 litrelik suların içerisinde insanlar ellerini ve ayaklarını sokarak birbirlerine tehlike saçıyorlar. Buradan uyarıyorum sağlık bankalığımız ve sağlık müdürlüklerimiz bu tarz yerlere dikkat etsinler. Hiç kimse elini ve ayağını 100 litrelik suların içerisine sokarak sonuç alamaz. Sonuç Kangal Balıklı Kaplıcada. Tedavi için kaynaktan gelen akarsu olması gerekiyor.
100 litrelik suyu dolaştırdığınız zaman sağlıksız bir şey olur. Mikrop üretir. İnsanlar ayaklarını soktukları zaman sonucun ne olacağını bilmiyorlar. Bu tarz yerlerde tedavi olmaya çalışan insanları uyarıyorum. Bizim kaplıcamızda kaynağımızdan saniyede 300 litre su akıyor. Reklamını yapmak için söylemiyorum fakat hastalarımız buraya gelip tedavisini olsunlar” ifadelerini kullandı.
Sivaslıların Doktor Balıklar ismini koydukları bu balıklar, insanların derilerini kemirerek tedavi ediyor. Balıklar; tahriş olmuş durumdaki veya herhangi bir enfeksiyonla oluşmuş cilt dokusundaki yaraları, egzama, cerahatli sivilceler ve sedef hastalığı oluşumlarını iyileştiriliyor. 
Kaplıcada havuza giren kişilerin etrafında ince kahverengi, gri ve bej rengindeki sazan ve kayabalığı türü balıklar dolaşmaya ve ciltte hastalık belirtisi olan yerleri temizlemeye başlıyor. Dişleri olmayan bu balıklar, 36-37 derece sıcaklıktaki litresinde 1 gram selenyum bulunan suyun yumuşatmış olduğu kabarık yara kabuklarını kopartarak cilt pürüzsüz hale gelinceye kadar temizliyor. İçinde cilt hastalıklarının tedavisinde etkin olduğu bilinen selenyum bulunan suda, bir günde belirli aralıklarla 8 saat havuza giren ve 21 gün tedavisini sürdüren sedef hastaları yüzde 98 oranında olumlu sonuç alıyor.(İHA)
 Dişleri olmayan bu balıklar, 36-37 derece sıcaklıktaki litresinde 1 gram selenyum bulunan suyun yumuşatmış olduğu kabarık yara kabuklarını kopartarak cilt pürüzsüz hale gelinceye kadar temizliyor. İçinde cilt hastalıklarının tedavisinde etkin olduğu bilinen selenyum bulunan suda, bir günde belirli aralıklarla 8 saat havuza giren ve 21 gün tedavisini sürdüren sedef hastaları yüzde 98 oranında olumlu sonuç alıyor.(İHA)

source

Linkler