Şifalı sandıkları su arsenikli çıktı – İz Gazete

Ağustos 19, 2022 0 Yazar: adminRize‘de “şifalı ıIıca suyu” olarak bilinen suya yapılan analizlerde, yüksek miktarda arsenik tespit edildi. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri suyun bulunduğu yere, “Bu suyun içilmesi sağlık açısından uygun değildir” uyarı tabelası astı. Ancak bazı vatandaşların su almaya devam ettiği görüldü. Arsenik içeren suların içilmesinin en bilinen etkisi kanserken, arsenik deri hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, kalp damar hastalıkları, sindirim ve üreme yolu hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa da yol açıyor.
DHA’dan Arzu Erbaş ve Rukiye Meyveci’nin haberine göre, Merkeze bağlı Küçükçayır köyünde bulunan ve faydalı olduğuna inanılarak kullanılan Ilıca suyunda, analiz için İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince 7 Haziran’da numune alındı. Trabzon Halk Sağlığı laboratuvarlarına gönderilen numunelerin incelenmesi sonucunda suyun arsenik değerinin litresinde 10 mikrogram olması gerekirken, 27 kat fazlası 273,43 mikrogram olduğu ölçüldü. Analizlerde litrede 250 miligram olması gereken sülfat değeri de 496,37, 200 miligram olması gereken sodyum oranı ise 373,12 miligram ve 50 mikrogram olması gereken mangan oranı da 624,17 mikrogram çıktı.
Suyun içmeye uygun olmadığının belirlenmesi üzerine İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri çıkan analizler doğrultusunda içme suyunun bulunduğu yere ‘Bu suyun içilmesi sağlık açısından uygun değildir’ yazılı uyarı tabela astı.  
BÖBREK KANSERİNE YOL AÇIYOR
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre içme sularındaki en tehlikeli kimyasal olan arsenik, ciddi ölçüde kansorejen etki gösteriyor. Böbrek taşı için tavsiye edilen ve böbrek hastalarının içtiği Andon ılıca suyu, yüksek oranda bulunan arsenik maddesi nedeniyle mesane ve akciğer kanseri açısından risk oluşturuyor. Arsenik maddesi ayrıca cilt ve böbrek kanserlerine sebep olabiliyor. Bölge halkının özellikle böbrek rahatsızlığından kurtulmak için tercih ettiği su, kalp damar sisteminde, beyin ve sinir sisteminde olumsuz etkilere de neden oluyor.

“BELLİ PERİYOTLARLA YENİDEN TAHLİL VE TETKİKLER YAPILACAK”
İl Sağlık Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, suyun halihazırda içilmesinin uygun olmadığının tespit edildiği belirtilerek, şöyle denildi:
“Bu sebeple ilgili kurumlarımız ivedilikle bilgilendirilmiş, akabinde de vatandaşımızın suyu kullanmaya devam etmesi üzerine suyun içilmesinin sağlık açısından uygun olmadığını belirtir yazının ilgili yere asılmasına gerek duyulmuştur. Halkımızın rağbet ettiği söz konusu suyumuz ile ilgili yine belli periyotlarla yeniden tahlil ve tetkikler yapılacak olup, düzelmesi durumunda halkımız bilgilendirecektir. İlimiz genelinde nüfusunun büyük bir çoğunluğu tarafından içme suyu olarak kullanılan Andon şebeke suyu ile ilgili ise herhangi bir sıkıntı olmayıp, düzenli tetkikleri yapılmakta ve güvenle içilebilir durumdadır” denildi.

“BİZ BU SUYU ŞİFALI BİLİYORDUK”
Ilıca suyundan içmeye gelen ve tabelayı görünce şaşkınlık yaşayan Meliha Özdemir “Biz bu suyu şifalı biliyorduk. Ne oldu da şimdi böyle oldu? İstanbul’da yaşıyorum, Rize’ye her geldiğimde bu sudan içmeye gelirim. Tabelayı görünce şaşırdım” dedi. Tabelayı görünce tedirgin olduklarını belirten Hatice Fil de “Şifalı biliyorduk, yıllardır bu suyu içiyorduk. Her yıl 1-2 defa geliyoruz buraya. Şimdi asılan tabelayı görünce korktuk biraz tedirgin olduk” diye konuştu.
Sedat Büyük “Madem ‘sağlık için uygun değildir’ diye bu yazıyı yazdılar o zaman buraya gelip suyu mühürleseydiler. Gelen insanlar inanmayıp yine suyu alıp içiyor” dedi.
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022
2022

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler