Sıfır masraf… Kahve telvesiyle güzelliğinize güzellik katın – Halk TV

Aralık 15, 2022 0 Yazar: admin

Yüzlerce yıldır dünyanın her yerinde sevilerek tüketilen kahve, doğru miktarda kullanıldığında pek çok faydaya sahip. Mide ve bağırsak sorunlarında doğal tedavi olarak da kullanılan kahve telvesinin kullanım alanı oldukça geniştir.
Kahve telvesi neye iyi gelir sorusuna en sık verilen cevap, sindirim ve boşaltım sistemi üzerindeki etkileri oluyor. Çocukların da rahatça tedavi olarak kullanabileceği kahve telvesi, metabolizmayı hızlandırarak bağırsakların çalışmasını sağlıyor. Ancak kahve telvesinin faydaları, bundan çok daha fazla.
Ülkemizde telve denildiğinde akla ilk gelen Türk kahvesidir. Ancak hazır kahve haricindeki tüm kahvelerin telvesi bulunur. Kahveyi seven bir millet olarak çoğumuz her gün bir veya birden fazla kez kahve içiyoruz.
Kahve telvesi kullanımında genellikle Türk kahvesi değerlendirilir. Diğer tüm kahveler de benzer etkilere sahiptir ve toz halinde olduğu sürece dilediğiniz gibi telveyi kullanabilirsiniz.
Çoğumuz kahvenin dibindeki telveyi döküyoruz. Ancak bu telveyle yapılan öyle güzel bir peeling tarifi var ki! İşte sıfır masrafla güzelleştiren tarif!
Eğer siz de bir kahve bağımlısıysanız bu içeriğimizde yer alan telve peelingi tarifi ile güzelliğinize güzellik katacaksınız. Cildinizi bebek cildi gibi pürüzsüz, yumuşak ve parlak yapacak bu tarif için ekstra bir masraf yapmanıza gerek yok. Çünkü içtiğiniz Türk kahvesi veya filtre kahvenin telvesine çoğu evde olan birkaç ürünü karıştırmanız yeterli. Cilt bakımından farkı olmayan etkisiyle tüm ölü deriyi nazikçe temizleyen ve aynı zamanda nemlendiren peeling tarifimiz şöyle;
Malzemeler
Yapılışı
Kullanılışı
Faydaları
Sabah bakımınız için de doğal bir ürün olan telveyi kolayca kullanabilmek için öncelikle bir fincan sert kahve hazırlayın. İçim için hazırlanan kahveye bir tatlı kaşığı telve eklenmesi yeterlidir, ancak bakım amaçlı kullanacağınız kahve için bir yemek kaşığına kadar telve kullanabilirsiniz.
Pişirdiğiniz ve soğumasını beklediğiniz kahveyi, buz kalıbına eşit şekilde paylaştırın ve dondurun. Her sabah bir parça buzu alarak yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın ve sonrasında su ile durulayın. Cildinizin canlanması ve arınması için gerçekleştireceğiniz bu uygulama sayesinde, sabah bakımınızı tamamlamış olacaksınız. Mağazalarda satılan tonikler kadar etkili olan kahve telvesini, akşam bakımlarınızda da değerlendirebilirsiniz. Bir fincan sert kahve hazırladıktan sonra ılınmasını bekleyin ve bir pamuk yardımıyla hafif hareketlerle cilde uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın ve nemlendirici uygulayın.
Kahve telvesi neye iyi gelir sorusuna verdiğimiz cevaplardan biri de ev bakımında yoğun şekilde kullanılabilmesi. Evcil hayvanların yaşadığı evlerde oda parfümü veya kokusu bulundurmanın zor olması nedeni ile pek çok kişi tarafından kahvenin en yoğun şekilde kullanıldığı yöntemlerden biri de, kötü kokulara karşı telve bulundurmak.
Evcil hayvanların yaşadığı evlerde yaşanan bir diğer sorun da, ev içerisinde bakılan bitkilerin hayvanlar tarafından zarar görmesi ihtimalidir. Bitkilerin dibine serpiştireceğiniz telve ve portakal kabukları, hayvanların bitkilerden uzak durmasına yardımcı olur.
Küçük bir kavanoz ya da kaba koyacağınız telvelerin üzerine alüminyum folyo kaplayın ve folyonun üst kısmına bir kürdan yardımı ile delikler açın. Özellikle mutfakta bulunan kokulara karşı oldukça etkili olan telve, evcil hayvanınız tarafından yenilse dahi herhangi olumsuz bir sonuç doğurmayacaktır. Ancak yine de dikkatli olmanızı önerelim.
Asidik toprakta daha hızlı yetişen açelya, kamelya ve çam ağacı gibi bitkilerin toprağına kahve telvesi karıştırmanız bitkinin gelişimini hızlandırır. Bakımını yaptığınız bitkilerin türünü incelemeden bu yöntemi uygulamanız tavsiye edilmez, çünkü yanlış bitkilere uygulandığında asit değerini yükselterek bitkiyi öldürebilir.
Hassas yüzeylerin temizliğinde de kolayca kullanabileceğiniz telve, iyi bir doğal temizlik malzemesidir. Ocak üzeri ve fırın temizliğinde, cam yüzeylerde rahatça telve kullanabilirsiniz.
Çok tozlu bölgeler temizlenirken yaşanan en büyük sorunlardan biri de, temizlik esnasında tozların uçuşmasıdır. Bu durumu engellemek için ıslatılmış telve kullanabilirsiniz. Telveyi tozlu bölgenin üzerine dökerek tozların uçuşmasına engel olabilir ve temizliğinizi normal şekilde tamamlayabilirsiniz.
Özellikle bahar ve yaz döneminde belirli bölgelerde ciddi sorunlara sebep olabilen karıncalara karşı da telve kullanabilirsiniz. Karıncaların kokusundan hoşlanmadığı telveyi, kapı altlarına ve karıncaların girdiği bölgelere dökmeniz yeterlidir. Bahçeli evlerde ise salyangozlara karşı da kolayca kullanabilir. Telve, hayvanlara herhangi bir zarar vermez.
El bakımında da kullanabileceğiniz telve, cildin yumuşamasını ve canlanmasını sağlar. Ellerinizi yeterli miktarda kahve ile ovuşturun ve masaj yapın. Beş dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile ellerinizi durulayın ve nemlendirici krem uygulayın. Sarımsak ve balık kokusu gibi istenmeyen durumlarda da koku giderici olarak telve kullanabilirsiniz.
Topuk ve dirsek bölgelerinde sertleşen deri rahatsız edici olurken kötü görünümlere de sebep verebiliyor. Bu bölgelerdeki ölü deriden kurtulmak ve sertleşen deriyi yumuşatmak için ılık kahve telvesinden yararlanabilirsiniz. İlgili bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak 15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Türk kahvesi telvesi, sert tanecikli yapısı sayesinde iyi bir peeling sunar ve ölü derilerden hızlı şekilde kurtulmanıza yardımcı olur.
Saç bakımı için de kahve telvesinden faydalanabilirsiniz. Kuru saça uygulanacak ılık kahve telvesini 20 dakika kadar bekleterek durulamak, canlı ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. Ancak bu bakımı haftada yalnızca bir kez uygulamanız gerektiğini belirtelim.
Hassas bir cildiniz varsa kullanım öncesi doktorunuza danışın ve özellikle yüzünüze uygularken çok fazla baskı uygulamayın. Telvedeki taneler cildi çizmemesi ve tahrişe sebep olmaması için nazik olmak önemlidir. Peeling maskesi hazırlandığı gün içerisinde tüketilmelidir. Yapıldığı anda kullanılmayacaksa buzdolabında saklanması önerilir.
https://coffeemag.com.tr/

source

Linkler