Sigaranın Zararları Nelerdir? Sigara Bağımlılığı Nedir? – Haber Kolik

Ağustos 12, 2022 0 Yazar: admin

Sigara Bağımlılığı Nedir? Sigara ve bunun gibi diğer bütün madde bağımlılıkları, DSÖ tarafından ” kişinin, bu maddeleri diğer nesne ve uğraşlarından daha değerli görmesi ve diğer şeylerden daha da öncelik vermesi” olarak tanımlamıştır.
Diğer bir deyişle nikotin bağımlılığı, kişinin düzenli olarak günde bir adet sigara içmesi olarak tanımlanmıştır. Nikotinin insan bünyesi ve sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi olmasından dolayı, kişide hem psikolojik hem de fiziksel olarak bağımlılık yapabilmektedir. Kalp krizi, inme, kanser ve daha birçok ciddi, ölümcül hastalıklara sebebiyet veren bu bağımlılık konusunda son derece dikkat olunmalıdır. Bu gibi bağımlılıklardan uzak durmak ve bağımlılık söz konusu ise gerekli uzman birim ve kişilerden destek alınmalıdır.
Sigara vücudumuzun her organına ciddi zarar vermektedir. Bunların en başında akciğerler gelmektedir. Dünya genelinde her altı saniyede bir kişi sigaradan hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerden en sıklıkla görüleni kanserdir. Sigaranın içinde bulunan kimyasal maddeler, kanser yapıcı özelliğe sahiptir. En sıklıkla görülen türü ise akciğer kanseridir.
Sigara, kalp ve damar sağlığımızı da oldukça etkilemektedir. Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit gazı, akciğerlerimizden kana geçer. Oksijeni dokulara taşımakla görevli olan bu hücreler karbonmonoksit gazı ile bağlandığında kalbin çalışma yükü artar, damar içi kan basıncı yükselir. Bu nedenle insan vücudunda kardiyovasküler sistem hastalıkları gelişir. Sigara tüketen kişilerin kalp krizi gibi hayatını kaybetme riski sigara tüketmeyenlere göre 4 kat daha fazla olduğu bilinir. Sigaranın insanlara birçok zararı vardır.
Bir diğer etkisi olarak ta solunum sistemi hastalıklarından bahsedebiliriz. Sigaranın içerisinde barındırdığı katran kimyasalı, akciğer dokularında birikerek zamanla burada harabiyete yol açar. Sigara tüketenlerde solunum kapasitesi azalır. Zamanla astım, koah gibi ciddi hastalıklara yol açar. Bunlarla beraber sigara, kişide cinsel bozulmalar, böbrek hastalıkları, cilt hastalıkları ve diyabet gibi daha birçok olumsuz durum yaratmaktadır. Sigaranın sağlığa zararları saymakla bitmez. Sigara kullanıyor ve bırakmak istiyorsanız sağlık kuruşlarına ve gerekli birimleri giderek destek alabilir, eski sağlığınıza merhaba diyebilirsiniz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler