Sivilce Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Sivilce Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Haziran 16, 2020 0 Yazar: admin

Sivilce sorunlarına çözüm

Sivilcelerin cilt yapısında ortaya çıkması durumunun belli başlı nedenleri bulunmaktadır. En yaygın olarak görülen neden, ergenlik döneminde cilt yapısındaki yağlanma dengesinin yeniden yapılanması süreçlerinde ciltte sivilcelenme sorunlarının baş göstermesidir.

Aynı zamanda bu süreçlerde kendiliğinden ortaya çıkmayan sivilcelenmelerin, başka bir kaynak nedeniyle (örneğin; stres durumları gibi) kendini belli etmeye başladığı da gözlemlenen sebepler arasındadır.

Aileden kalıtsal olarak alınan genetik faktörlerin de sivilce sorunlarını oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Annesinde ya da babasında sivilcelenme sorunu olan çocukların da bu durumda gençliğinde sivilcelenme sorunu geçirmesi olağan bir durumdur. ,

İnsan cildi, genel yapısı itibariyle yağlı ya da kuru olabilmektedir. Ancak cilt tipi ne olursa olsun cilt tiplerinin temelinde yatan oldu derimizin altında yatan koruyucu yapıdaki yağ dokusuyla bağlantılıdır. Bu yağ dokusu, cilt yüzeyinde dış kaynaklı oluşabilecek herhangi bir negatifliğe karşı cilt yapımızı korumakla mükelleftir. Buna en büyük örnek güneş yanıklarından cildi çok büyük oranda bu yağ dokusunun koruduğu gösterilebilir.


Sivilceler Neden Olur?

Bazı metabolizmalarda, işte bu bahsedilen yağ tabakasının çalışır durumlar yağ bezlerinin, aşırı derecede çalışması neticesinde cilt yüzeyindeki gözenekler tıkanmakta ve kaçınılmaz olarak sivilce sorunu ortaya çıkmaktadır. Üstelik sivilce sorunu sadece yüz bölgesinde değil, çoğu zaman cildin yağlanma sorunu yaşadığı diğer bölgelerinde de sıklıkla görülebilen bir problem olmaktadır. Sırt bölgesinde görülen sivilcelenme problemi bu duruma en büyük örneği teşkil etmektedir.

Sivilce tedavisi kesin çözüm

Sivilce sorunlarına kesin çözüm getirebilmek adına uygulanabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak burada yanılgıya düşülen ilk sorun, uygulanan her tedavi yönteminin her kişide aynı süreçlerde aynı sonuçları vereceğine dair oluşan yanlış algıdır.

sivilce nasıl geçer

Yüzdeki sivilceler nasıl geçer?

Yani bu noktada anlatılmak istenen esas durum, her bireyin cilt yapısının farklı olabilmesi ihtimali neticesinde her sivilce problemi için birbirinden farklı tedavi yöntemlerinin de kullanılabilmesi durumudur. Cilt yapısı olarak yaplı bir cilde sahip olan bir birey ile cilt yapısı olarak kuru bir cilde sahip olan bireyin sivilce tedavisi aşamasında aynı süreçlerden geçmesi pek mümkün olmamaktadır.

Her cilde uygun bir tedavi yönteminin bulunmasının yanında, tedavi sürecinin geçirilmesinden sonra her bireyin uyması gereken asıl ortak nokta tedaviden sonra sorunun bir daha tekrarlanmaması adına koruyucu önlemleri elden bırakmamak ve danıştıkları cilt uzmanlarının eğer varsa kullanmalarını önerdiği ilaçları kullanmayı elden bırakmamalarıdır.

Bu tedavi sonrasında geçirilen aşamalarda keyfi olarak cilt hapları kullanmak oldukça yanlıştır. Ki böyle bir davranışın hiç bir tedavi sürdürücü özelliği bulunmamaktadır. Aksine bireyin bireysel olarak gidip rastgele satın aldığı bir ilaç yarar sağlamasının ötesinde cilt üzerinde pek çok yara durumuna, lekelenme durumuna ve yanık durumuna yol açabilmektedir. Bu sebepten ötürü ilaç kullanım aşamasında sadece ve sadece doktorunuzun tavsiye ettiği yoldan ilerlemeniz gerekmektedir.

Unutulmaması gereken bir kaç nokta, diğer hastalarla kişinin bireysel sivilce problemlerini kıyaslamaması ve tedavi açısından aceleci davranmamasıdır. Zaten normal şartlarda hiç bir sivilce tedavisi kısa süreçlerde yanıt vermez. En az 2 aylık zahmetli süreçlerin geçirildiği bilinmektedir.

sivilce çeşitleri

Bu iki aydan sonraki süreçlerde de hala cildinizdeki sorunda bir gelişme gözlemlenemiyorsa, uzman cilt doktorunuzla daha üst seviye bir tedavi aşamasına geçmeniz gerekebilmektedir.

Bu üst seviye dediğimiz durumlar, sadece krem tedavisinin ötesine geçerek antibiyotik haplar kullanmak, cilde lazer tedavisi uygulatabilmek ya da vitamin takviyeleri kullanmak gibi çeşitli boyutlata ulaşabilmektedir.

Normal şartlarda tedavi süresince zaten uzmanlar tarafından hastalara kullandırılan sivilce kremleri, cilt yapısındaki yağ kanallarını açar ve tıkanma durumunun oluşmasını engellemektedir. Bunun üzerine antibiyotik kullanma aşamasına geçildiğinde ise, bu sivilcelenmelerin ilk oluşum aşamasına sebep olan bakterilerin vücutta barınamamasını sağlamaktır.

Sivilce tedavisi yöntemleri

Sivilce tedavisi bitkisel olarak yürütülebildiği gibi, bununla bağlantılı olarak bu şikayetten muzdarip olan bireyler evde sivilce tedavisi uygulayabilmektedirler. Bununla birlikte uzman görüşüyle olmasının altını çizerek sivilce tedavisi lazer uygulamaları şeklinde de olabilmektedir. İşte bu tip sivilce sorunlarına çözüm olabilecek tedavi süreçleri şu şekillerde ilerleyebilmektedir;

Eğer bireyin kontrollerinden sonra akneleri hafif akneler olarak adlandırıldıysa, evde sivilce tedavisi adına ilaç saatlerimde mutlaka düzenli olarak bu sivilcelerin üzerine reçeteli aldığınız solüsyonlar, antibiyotikli kremler ve jeller kullanılmalıdır. Bu tip ilaçlar özellikle yüzde ve dudak bölgesinde kurumalara sebep olduğundan yağsız içerikteki nemlendirici kremlerin de kullanılması önerilmektedir.

Eğer aknelerin sebebi hormonal nedenlerse, ağız yoluyla kullanılabilecek doğum kontrol haplarıyla birlikte sivilce sorununun önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Sivilce Tedavisi Peelingleri

Sivilce tedavisi doğal yöntemler adına en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de peeling yöntemidir. Doğal meyvelerin meyve asitleri sayesinde yapılma imkanı bulunan peeling, işlem olarak cildin üst tabakasını soyarak yağdan dolayı kapanmış gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu işlem sayesinde önceki patlamış ve izi kalmış sivilcelerin bıraktığı bu izlerin cilt yüzeyinden arındırılmasını da sağlamaktadır.

Lazerle leke tedavisi nasıl yapılır?

Bunun dışında son günlerde akne problemleri için çok aktif olarak kullanılan bir yöntem de lazer yöntemidir. Sivilce tedavisi lazer yöntemi kullanılarak yapıldığında amaç tamamen ciltteki sivilcelenmeden oluşmuş hasarı kontrollü bir şekilde ortadan kaldırmaktır.

Lazer tedavisi cilt üzerinde iki farklı şekilde uygulanmaktadır. İlk olarak cildin en üst tabakasında, yani sivilcelerin oluştuğu tabakadaki zarar görmüş dokular önce lazer yöntemiyle soyulur. Daha sonrasında bu bölgedeki izler tedavi sürecine dahil edilir ve onarılmaya başlanır.

Lazer tedavisinin uygulanma süreci en az 3 ya da 4 hafta sürecek şekilde en az 4, en fazla 8 seans şeklinde uygulanmaktadır. Saydığımız bu rakamlar bireyin cildindeki sivilce durumunun hangi aşamada olduğuna ve tedaviye ne kadar uyumlu olduğuna bağlıdır.

Bu tedaviyi alan bireylerin tedavi süreçlerinde kesinlikle güneş ışığına maruz kalmamaları gerekmektedir. Bunun dışında seanslardan sonra cilt üzerinde kahverengi şekilde çıkan lekelenmeler ve ince şekilde ortaya çıkan kabuklanmalar normal olarak kabul edilmelidir.

Linkler