Sivilceleri önlemenin basit yolları – Cilt Bakımı – Posta

Eylül 17, 2022 0 Yazar: admin

Yağ, ölü deri ve diğer maddeler ciltteki gözenekleri tıkadığında sivilce oluşur.
Propionibacterium acnes ( P. acnes ) bakterileri bu tıkanmış gözenekleri enfekte ederek iltihaplanmaya neden olabilir.
Bu nedenle sivilceyi önlemek için doğru temizlik ve nemlendirme çok önemlidir ancak dikkat aşırı temizlik tam tersi bir etki yaratacaktır.
Bazı insanlar, ciltleri çok fazla yağ ürettiğinde sivilce olur ve bu da tıkanmış gözeneklere yol açar. Bununla birlikte, diğer birçok faktör akne gelişimine katkıda bulunabilir.
Bununla birlikte bir kişinin sivilceleri ve diğer akne biçimlerini önlemeye çalışmak için yapabileceği birçok şey vardır. İşte sivilceleri önlemek için dikkat etmeniz gerekenler… 
Sivilceleriniz özellikle belirli bölgelerde görülüyorsa bölgesel tedavi edici ilaçlar sivilcelerinizi azaltabilir. 
İlaçların etkisini göstermesi yaklaşık 1 ayı bulabilir. Bunun için sabırlı olmalısınız. 
Kremler veya serumlar gibi reçetesiz tedaviler, özellikle belirli bölgelerde meydana geldiklerinde sivilceleri azaltabilir. Tedaviler genellikle salisilik asit veya benzoil peroksit içerir . Bu ürünler reçeteli tedaviler kadar güçlü değildir, ancak hafif sivilceleri önlemeye ve sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilirler.
Sivilce, yaygın inanışın aksine , nadiren kirli bir yüzün sonucudur ancak terledikten sonra ve düzenli olarak yıkanarak ciltteki fazla kir ve yağın giderilmesi önemlidir.
Birçok insan hafif bir temizleyici ve ılık su kullanmayı tercih eder. Yıkandıktan sonra yağsız bir nemlendirici uygulamak cildin fazla kurumasını önleyebilir.
Yüzü aşırı yıkamak cildin kurumasına neden olarak sivilceleri şiddetlendirebilir. Bununla birlikte, yüzün aşırı yıkanması cildi kurutarak aşırı yağ üretimine neden olabilir. Bu daha fazla sivilceye neden olabilir.
Bazı insanlar cildine ne kadar hassas davranması gerektiğini fark etmeyebilir.
Sert havluyla cildi ovuşturmak, yüz temizliğinde yanlış uygulamalar cilde hasar verir. Bu, cildi tahriş edebilir ve iltihaba neden olarak sivilcelerin daha da kötüleşmesine neden olabilir
Yüze kullanmak için temiz ellerle nazik bir temizleyici veya yumuşak bir fırça uygulamak sivilcelerin önlenmesine yardımcı olabilir.
Haftada 2 defa kimyasal peeling uygulaması deneyin ve su bazlı nemlendirici kullanın
Saçtaki fazla yağ cilde yayılırsa sivilceleri kötüleştirebilir. Saçı düzenli olarak yıkamak, özellikle saç çizgisine yakın yerlerde sivilce oluşumunu durdurabilir.
Yağ içeren saç bakım ürünleri de kafa ve saç çizgisinde sivilcelere neden olabilir . Bu ürünlerden kaçınmak sivilce geliştirme riskini azaltabilir.
Aynı şekilde yastık kılıflarını da sık sık değiştirmek yüzdeki sivilce oluşumunu azaltmada etkili olabilir. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source