Sivilceli cilt bakımı nasıl olmalıdır? – Posta

Temmuz 12, 2022 0 Yazar: admin

Sivilceli cilt bakımı rutininizi belirlemek, sivilceye yatkın bir cildiniz varsa çok önemlidir. Verywell sitesi, sivilceli cilt bakım rutinini anlattı. Günlük cilt akneli cilt bakımı rutini sırası şu şekilde olabilir:
Fazla yağı alın
Gözeneklerinizi temiz tutun
Lekelerin hızlı iyileşmesine yardımcı olun
Piyasada çok fazla ürün ve çok fazla çelişkili bilgi varken sivilceli cilt bakımı rutini oluşturmak biraz kafanızı karıştırabilir. Bu konuda bir uzmandan yardım almak faydalı olacaktır. Tüm bunların haricinde sivilceli cilt bakımının temel adımlarını uygulayarak da cildinizi sağlıklı tutabilirsiniz. Akne tedavisi için bir cilt bakımı rutini oluştururken yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler var. 
Sadece parmak uçlarınızı veya yumuşak bir bez kullanarak yüzünüzü iyice temizleyin. Çenenizi, boynunuzu ve kulaklarınızın önünü ve arkasını yıkadığınızdan emin olun. Sert pedler kullanmaya veya agresif bir şekilde cildinizi ovmanıza gerek yok. Bunu yapmak cildinizi temizlemez. 
Cildiniz için doğru temizleyiciyi kullandığınızdan emin olun. Ne tür bir temizleyici seçeceğiniz, reçeteli akne ilacı kullanıp kullanmadığınıza bağlı olabilir. Doğru cilt temizleyicisini bulmak için uzmandan yardım alabilirsiniz. 
Gün içinde makyaj yapıyorsanız veya cildiniz terliyorsa, akşamları iki kez yıkamanız gerekebilir. Bunun için önce cildinizi temizleyin, iyice durulayın ve bunu tekrarlayın. Yapacağınız ekstra temizlik cildinizi ter, kir ve makyajdan arındıracaktır. 
Yüzünüzde sert kalıp sabunlar veya antibakteriyel el yıkama ürünleri kullanmayın. Sert sabunlar sivilcelerinizi temizlemez ve cildinizi tahriş eder.
Tonik fazla yağı, temizleyiciyi ve makyajı çıkarmaya yardımcı olabilir. Eğer tonik cildinizi aşırı kurutulsa ya da tahriş ederse onu kullanmayın. Reçeteli akne ilacı kullananlarda tonikler daha fazla kurumaya neden olabilir. Bu adım isteğe bağlıdır. İçerdikleri bileşenlere bağlı olarak tonikler size aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:
Fazla yağı çıkarabilir..
Cildinizin tonunu eşitleyebilir.
Siyah nokta ve lekelerle savaşmanıza yardımcı olabilir.
Toniği bir pamuğa sürün. Yüz ve boyun bölgenize nazikçe uygulayın. Tonik kalan makyajı ve fazla yağı temizleyecektir. 
Yağlı cilt tipleri için: Tonik ciltteki fazla yağı giderir, bu nedenle yağlı cilt tipleri için en iyisidir. Cildiniz doğal olarak veya akne tedavisi nedeniyle kuru olma eğilimindeyse, nemlendirici bir tonik sizin için daha iyi bir seçenektir.
Alkolsüz ürünler arayın: Özellikle hassas cilt tipleri için alkol içeren ürünler cildi daha fazla kurutabilir. Cildiniz kuruysa veya sivilce nedeniyle tahriş olmuşsa alkolsüz ürünler en iyi seçimdir. 
Tonik tamamen kuruduktan sonra veya cildinizi temizledikten sonra, uzman hekimin önerdiği akne kremini yüzünüze sürebilirsiniz. Reçeteli veya reçetesiz kremler kullanıyor olsanız da nemlendirici uygulamadan önce ilacın tamamen emilmesine izin verin.
Yağlı olan cildi nemlendirmek mantıksız görünebilir, ancak bu kritik adımı atlamayın. Akne ilaçları cildi kurutarak neme susamış hale getirebilir. Kuru ve soyulan cildi azaltmak için günde iki kez hafif bir nemlendirici uygulayın. Nemlendiricinin size kaygan ve yağlı bir his bırakması gerekmez. Yağlı cilt tipleri için tamamen emilen ve akneyi şiddetlendirmeyen birçok nemlendirici var. Nemlendirici jeller ve losyonlar genellikle kremlerden daha hafiftir. Her iki durumda da, yağsız ve gözenekleri tıkamayan birini seçebilirsiniz.
Birçok akne tedavisi ilaçları ve soyucu bileşenleri cildinizi güneş hasarına karşı daha duyarlı hale getirir. Bu nedenle, yüzünüzün güneşten korunmasını sağlamak akneli cilt bakım rutininin iyi bir parçasıdır. Birçok nemlendirici, nemlendirirken size güneş koruması sağlayan SPF içerir. Nemlendiriciniz SPF içermiyorsa, ayrı bir güneş koruyucu ürün kullanabilirsiniz. Güneş koruyucunuzun yüz için özel olanlarını kullanabilirsiniz. Yüz için geliştirilen güneş koruyucular daha az yağlı olma eğilimine sahiptir. 
Kısacası; bir sivilce cilt bakım rutini temizleyici, tonik, akne kremi, nemlendirici ve güneşten koruyucu içermelidir. Tonik cildinizi çok kurutuyorsa bu adımı atlayabilirsiniz. Reçeteli akne ilaçları kullanıyorsanız, nazik temizleyiciler kullandığınızdan emin olun. Güneş koruması içeren nemlendiriciler size zaman kazandırabilir. Akneli cilt bakımı rutininizden iyi sonuçlar almak için tutarlı bir şekilde bakımınıza devam etmelisiniz. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler