Sivilceli ciltler için sabah bakım rutini – Posta

Temmuz 17, 2022 0 Yazar: admin

Aynaya her baktığınızda moralinizi bozan sivilcelerde kurtulmak için günlük olarak cilt bakımı yapmanız gerekir. Akneli cilde sahip olanlar özellikle sabah bakımını aksatmadan rutin haline getirmelidir. Cildin sebum üretimini kontrol altında tutarak sivilce oluşumunu engellemek için her sabah düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekir.
CİLDİNİZİ TEMİZLEYEREK GÜNE BAŞLAYIN
Cilt temizliği tüm cilt tipleri için büyük önem taşır. Ancak akneli bir cildiniz varsa , hem sabah hem de akşam olmak üzere cildinizi temizlemeniz gerekir.
Cilt problemlerinin büyük bir kısmı cildiz temizlenmemesinden kaynaklı oluyor. Temizlenmemiş ciltlerde gözenekler tıkanıyor ve sivilceler oluşuyor. Bu sebeple cildi tüm yağ ve kirden arındırmak gerekiyor. Akneye eğilim gösteren ciltlerde ise sebum üretimi fazla olduğu için bunu dengede tutacak bir cilt temizleyici seçmek gerekir.
Sivilceye eğilim gösteren ciltler genellikle gözenek problemi yaşar. Genişlemiş ve tıkanmış gözenekler sivilce ve akne oluşumunu tetikler.
Bu sebeple gözenekleri her zaman temiz tutmak ve sıkılaştırmak gerekir. Bu sebeple cildinizi temizledikten sonra, salisilik asit içeren bir tonik uygulayarak, gözeneklerinin arınmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz.
Sivilceye eğilim gösteren cilde sahip olanlar genellikle cildini nemlendirmeyi tercih etmez. Cildiniz nemlendirdiğinde sivilcelerinde artış olacağını düşünür. Ancak bu tamamen yanlış bir düşünce olarak kabul edilir. Sivilceli ciltler de nemlendiriciye ihtiyaç duyar.
Ciltteki leke ve kusurların görünümünü azaltmaya yardımcı olan su bazlı nemlendirici bakım kremleri akneli ciltler için uygun olabilir. Cildinizi her sabah temizledikten sonra mutlaka nemlendirici sürmelisiniz.
Akneye eğilimi olan bir cildin varsa, cilt kusurlarının kalıcı iz bırakmasına engel olmak için cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumanız gerekir. Bu sebeple sabah cilt bakım rutininin son aşamasında cildinize güneş koruyu krem uygulamanız gerekir.
Yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için parlama karşıtı SPF 50 ile cildinde yüksek güneş koruma etkisine sahip olan güneş kremleri tercih edilebilir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source