Sivilceye neden olan 5 besin – Posta

Ekim 6, 2022 0 Yazar: admin

İster direkt olarak sofralarda kullanılan beyaz şeker olsun, isterse gazlı içecekler, paket meyve suları, abur cubur gibi diğer formlarda tükettiğimiz şeker olsun, her biri rafine karbonhidratlar açısından zengindir. Bunlar kan dolaşımına hızla emilir ve şeker seviyenizi yükseltir 
İnsülin seviyelerindeki artış aynı zamanda fazla şekeri hücrelerinize iter ve bu da akneye neden olur.
Hamburger ve patates kızartması gibi yüksek miktarda fast food tüketen gençlerin sivilce yaşadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, fast food ile tam olarak hangi bileşenin akneye neden olduğu arasındaki bağlantı bilinmemektedir.
Rafine tahıllar veya rafine beyaz un genellikle ekmek, makarna, tahıl gevrekleri ve pirinç eriştelerinde bulunur. Bunlar yüksek bir glisemik indekse sahiptir ve kan şekerini yükseltir. İnsülin, androjen hormonlarını daha aktif hale getirerek daha hızlı hücre büyümesine ve sebum üretimine yol açar ve sivilce oluşumu artar. 
Erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada, %100 şekersiz kakao tüketenlerin aknede önemli bir artışa neden olduğu bulundu. 
Çalışma, (genellikle süt – bir süt ürünü ve şeker içeren) çikolata yemenin, bağışıklık sisteminin akneye neden olan bakterilere karşı güçlü tepki vermesine neden olduğu sonucuna varıyor.
Kızarmış yiyecekler veya çok fazla yağ içeren kızartma ve hamburger gibi ürünler de ette fazladan yağ içerir. Fazla yağ ve yağ sivilcelerin çıkmasına neden olabilir.
Cips, patates kızartması, köfte ve donut gibi kızarmış yiyecekler, cildinizin daha fazla sebum üretmesini sağlayan doymuş yağlar ve rafine karbonhidratlarla yüklüdür
Araştırmacılar, yağ, şeker ve süt içeriği yüksek gıdaların yetişkinlerde akne riskini artırabileceğini söylüyor. 
 
Gençler üzerinde yapılan bir araştırma, az yağlı ve yağsız süt tüketiminin sivilcelerde artışa yol açtığını gösterdi. Ancak süt ve akne arasındaki ilişki henüz netlik kazanmamıştır. Süt tüketiminden sonra sivilce fark ederseniz, süt ürünlerinden kaçınmak en iyisidir.
Peynir altı suyu proteini, lösin ve glutamin gibi zengin bir protein ve amino asit kaynağıdır. Bu toz genellikle erkek sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından tüketilir. Bununla birlikte, peynir altı suyu proteini tüketimi, cilt hücresinin büyümesini ve daha hızlı çoğalmasını sağlarken, aynı zamanda akne nedeni de olabilen insülin seviyelerinin yükselmesine neden olur.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler