Sivilceyi Geçiren Doğal Yöntemler Kesin Çözüm

Sivilceyi Geçiren Doğal Yöntemler Kesin Çözüm

Haziran 16, 2020 0 Yazar: admin

Sivilceyi geçiren doğal yöntemler

Günümüzde erkekler ve kadınlar için estetik olarak hoş olmayan bir görüntü oluşturmasından kaynaklı sivilceler ciddi sorun yaratmaktadır. Kadınlar için daha rahatsız edici olabilmektedir. Heyecanla günler öncesinden hazırlıkların yapıldığı organizasyonlar öncesinde küçük ama huzursuz edici varlığıyla kendisini hatırlatır. Günümüzde en sık rastlanan cilt hastalıklarındandır.

Ergenlikle birlikte kendini göstermeye başlar. Ergenlikteki çocukların kimlik arayışı içinde oldukları bu dönemde onların ruhsal durumu sarsacak büyük etkiler yaratabilmektedir. Bu sorunlar bizleri çözüm arayışı içine itmektedir. Bu sivilcelerin geçmesi kendi haline bırakıldığı taktirde 30-35 yaşı bulmaktadır. Tabi ki bu her çıkan sivilce için geçerli değildir. Tedavi için ilk basamak sivilceye etken olan sebebi bulabilmektir.  Nedeni bulduktan sonra en uygun tedavi yöntemini seçip ilerlenmelidir. Bu tedavi süreci boyunca cildinizi mümkün oldukça kozmetik ürünlerden uzak tutmalı, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Tükettiğiniz ürünler karaciğerinize ağır gelerek sivilceleri tetikleyebilir.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilcenin oluşumuna sebep olan bir çok etken vardır. Bunları üç başlıkta toplarsak eğer;

 • Cilt yağının fazla üretilmesi
 • Ölü deri hücrelerinin dökülmesi
 • Bakteri birikimi

Cildinize düzenli cilt bakımı, peeling yapmadığınız taktirde yağ ve ölü hücreler cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkanan gözenekler cildinizin nefes almasını engeller ve tıkanıklıktan dolayı sivilce oluşur. Cilt gözeneklerin de yağ bezleri bulunur. Cildi kayganlaştıran ve koruyan bir yağ üretirler. Ergenliğin gelişiyle beraber hormonlar daha fazla cilt yağı üretmeye başlar. Yağ bezlerinin bu kadar çok yağı üretmesi, cilt yağları ve ölü derilerin gözenekleri tıkamasına ve ergenlikle beraber sivilcelerin oluşumuna sebep olur. Gözeneklerin tıkanış şekline göre kist şeklinde, beyaz uçlu, siyah uçlu gibi farklı sivilce türleri görülür.

Sivilceye sebep olan faktörler bunlarken, var olan sivilcelerin geçme süresini uzatan ve daha da kötüleşmesine neden olan etkenler vardır. Bu etkenler;

Sivilce Oluşumunda Hormonlar

Sivilce oluşumunda özellikle de ergenlik döneminde hormonların çok büyük etkisi vardır. Ne yazık ki ergenlik durumunda hormonlarla ilgili yapılabilecek pek bir şey yoktur. Hormonlar artış gösterdikçe cilt yağı üretimi artar.  Ve bu da sivilcelerin iyice artışı demektir.

İlaçlar

İçeriğinde Androjen, lityum, B12 ve kortikosteroid içeren ilaçların sivilce oluşumunu arttırdığı bilinmektedir. İçeriğinde bunlardan biri bulunan bir ilaç kullanıyorsanız ve sivilce sorunu yaşıyorsanız eğer doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzla konuştuktan sonra doktorunuzun önereceği başka bir ilacı kullanabilirsiniz. İlacınızı doktorunuza danışmadan sivilce yapıyor diye asla bırakmayınız ve tedavinizi yarıda kesmeyiniz.

Beslenme

Beslenme bozuklukları durumunda sivilcenin arttığı söylenmektedir. Doktorlar çeşitli yiyecek türlerinin azaltılması ile sivilce sorununun kesin olmamakla beraber azalabileceğini savunur. Bilimsel bir kanıt olmamasıyla beraber kuru yemiş, cips gibi yağlı, tuzlu yiyecekleri ve çikolatanın sivilceye neden olduğu söylenmektedir. Bu besinlerle beraber etkisi olan başka besinlerden bahsedilmektedir. Bu besinler; Süt ve süt ürünleri, dondurma, krema, fazla karbonhidratlı ve şekerli yiyecekler, hazır paket fast food gıdalar.

Sizin vücudunuza ağır gelen, dokunan besinler olabilir. Bu yüzden sizde sivilce oluşumuna neden olduğuna düşündüğünüz yiyecekleri bir süre tüketmeyi bırakınız. Bıraktıktan sonra cildinizdeki sivilce oluşumlarını gözlemleyiniz.

sivilce doğal bitkisel yöntemler

Sivilceye neden olan diğer etkenler

 • Cildi çok nemlendiren kremler, yağ oranı yüksek kozmetik ürünleri
 • Güneş kremleri
 • Ağda
 • Cildin nefes alması engelleyen cilt ürünleri( pudra, fondöten, kapatıcılar )
 • Adet dönemi
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Vitamin eksikliği
 • Sivilcelerle oynamak, yanlış şekilde sıkmak
 • Mevsim değişikliği
 • Yüksek neme maruz kalmak, terleme
 • Yoğun strese maruz kalmak. Stres direk sivilceye neden olan bir etken değildir ama diğer etkenlerle birleştiğinde sivilceleri arttırabilir.

Bitkisel Yöntemlerle Sivilcelerden Kurtulma

Sivilce için Limon tedavisi

Sivilceden kısa zamanda kurtulmak ve kökten kurutmak için en kolay yol limondur.Limonun birkaç kullanım şekli bulunmaktadır.

Bir limonu ortadan ikiye kesiniz. Limonun yarısını yüzünüzde sivilcenin bulunduğu bölgeye sürünüz. Bu işlemi gece yatmadan önce yapmanız sivilceye etki etmesi için daha uygundur.Bu sayede limonun bütün gece yüzünüzde kalmasını sağlamış olacaksınızdır. Bütün bir geceyi yüzünüzde limonu durulamadan geçiriniz.

Limon suyu, bir çay kaşığı toz maya, yarım çay kaşığı toz şekeri bir cam kasede karıştırarak sivilceli bölgeye uygulayabilirsiniz.

Bir cam kasede bir çay kaşığı tarçın,5-6 damla limon suyunu iyice karıştırınız. Bu karışımı sadece sivilcelerin bulunduğu bölgeye uygulayınız.

Limonla yapacağınız bu yöntemlerle bir hafta yada on gün içerisinde sivilcelerin kuruduğunu fark edeceksinizdir.

sivilce için doğal yöntemler

Sivilce için Diş Macunu Tedavisi

Diş macununun da sivilceye geceden uygulandığında sabaha kadar sivilceyi kuruttuğu söylenmektedir. Parmak ucunuza diş macunundan biraz alınız ve sivilcenin üzerine uygulayınız. Diş macunu sivilcenin içindeki iltihabın dışarı çıkmasına ve sivilcenin kurumasına yardımcı olur.

Sivilce için Beyaz Sirke

Beyaz sirke sivilcenin içindeki iltihabın sizin dışarıdan bir tepkiniz olmadan dışarı akmasını sağlar. Bir pamuğa az bir miktar sirke damlatınız. Pamuğu sivilceli bölgeye bastırmadan uygulayınız. Bu uygulamayı düzenli yaptıktan sonra kuruduğunu göreceksiniz.

Sivilce için Sarımsak

Sarımsağın kokusundan kaynaklı kullanılmaktan biraz çekinildiği doğrudur. Kokusuna dayanmayı başarabilirseniz, etkisini göreceksinizdir. Bir diş sarımsağı soyunuz ve tahta bir havada eziniz. İyice ezildiğinden emin olduktan sonra sivilcelerin bulunduğu bölgeye sürünüz. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Açık yara şeklinde olan sivilcelere uygulamayınız.

Sivilce için Üzüm Tedavisi

Üzümü seçerken mümkünse soğuk olmasına dikkat ediniz. Buzdolabından aldığınız üzümleri ikiye ayırınız. Bu üzümleri yüzünüzde gezdiriniz, bastırmamaya dikkat ediniz.10-15 dakika kadar bekleyiniz ve sonrasında yüzünüzü soğuk suyla yıkayınız. Yüzünüzü kurulamak için yumuşak bir havlu tercih ediniz.

Sivilce için Yumurta Beyazı

Bir yumurtanın beyazını cam bir kaseye ayırınız. Yumurtanın beyazını sivilceli bölgeye sürünüz. 20-25 dakika kadar cildinizde bekletiniz ve sonra soğuk su ile yüzünüzde yumurtayı iyice yıkayınız.

Sivilce için Papatya

Cam bir kap içerisin de papatya çayını ve bir tutam kuru mayayı ekleyiniz ve iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürünüz ve kuruyana kadar bekletiniz.Karışım kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzden durulayınız. Sonrasında yumuşak bir havlu ile kurulayınız.

Papatyadan hazırlayabileceğiniz bir diğer yöntemde; Cam bir kaseye 1 tatlı kaşığı papatya , 1 tatlı kaşığı sarı kantaron, 2 tatlı kartopu çiçeğini koyunuz. 200 ml sıcak suyu üzerlerine ekleyiniz ve üstlerini bir çay tabağı yada başka bir şeyle kapatınız ve demlemeye bırakınız.  30 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra yüzünüzü ılık karışımla siliniz. Hazırladığınız bu karışımı yüz temizleme losyonu olarak kullanabilirsiniz.

Sivilce için Nane Suyu

Birkaç taze nane yaprağını alınız. Tahta bir havanda nane yapraklarının suyu çıkana kadar eziniz. Elde ettiğiniz nane suyunu sivilcelerin üzerine bir pamuk yardımıyla uygulayınız.

Sivilce için Karbonat

Bir kapta karbonatla suyu krem kıvamına gelene kadar karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı her uygulama için kullanabileceğiniz kadar hazırlamalısınız. Gece yatmadan karışımı sivilceli bölgeye sürünüz ve bütün gece yüzünüzde bekletiniz. Sabah kalktığınızda ılık su ile yüzünüzden durulayınız. Yumuşak bir havlu ile kurulayınız.

Sivilce için Portakal Kabuğu

Bir portakalı soyunuz ve kabuğunu güneşte iyice kurutunuz. Portakal kabukları kuruduktan sonra toz haline gelmesi ile rendeleyiniz. Portakal kabuklarından elde ettiğiniz tozun üzerine biraz su ekleyiniz ve kıvam alana kadar karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı sivilceli bölgeye uygulayınız ve 15 -20 dakika kadar yüzünüzde bekletiniz. Sonrasında ılık su ile iyice durulayınız.

Sivilce için Çilek

4- 5 çileği tahta havanda iyice eziniz. Çilekler püre haline geldikten sonra sivilcelerin olduğu bölgeye sürünüz. Çileklerin muhteşem kokusu eşliğinde 30 dakika kadar bekleyiniz. Sonrasında yüzünüzden maskeyi ılık su ile yıkayınız.

Sivilce için Domates

Cam bir kaseye 2 çorba kaşığı domates püresini ve üzerine 1 çorba kaşığı nişastayı ekleyiniz. Malzemeleri iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayınız ve 15 -20 dakika kadar bekletiniz. Sonrasında ılık su ile yüzünden durulayınız.

Sivilce için Buz Küpleri

Buz küpleri ile yapacağınız uygulama sivilceler için çok faydalıdır. Sivilcelerin kızarıklıklarının üzerinde buz küplerini gezdirmeniz, gözeneklerin sıkılaşmasına ve sivilcelerin kurumasına yardım edecektir.

Buzu tek başıma uygulayabileceğiniz gibi bazı karışımlarla birlikte de buz küpleri hazırlayabilirsiniz. Eğer buz küpleriyle hazırladığınız karışımların cildinize iyi gelmediğini düşünürseniz, buzları erimeye bırakıp su haline geldikten sonra pamuk yardımıyla uygulayınız.

Sivilce için Adaçayı buz küpleri

Cezvenin içinde 1 tatlı kaşığı adaçayı yaprağına 50 ml sıcak su ekleyiniz. Üzerini kapatıp 5-7 dakika kadar demlemeye bırakınız. Soğuduktan sonra buz kalıbına dökünüz ve dondurunuz. Dondurduktan sonra yüzünüze uygulayınız.

Dere otu tohumu buz küpü

1 tatlı kaşığı dereotuna 100 ml sıcak su ekleyiniz.15 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz. Soğuduktan sonra buz kalıplarına boşaltıp donmaya bırakınız.

Gül yaprağı buz küpleri

3 tatlı kaşığı gül yaprağını 50 ml sıcak su ekleyip demleyiniz. Karışım soğuduktan sonra kalıplara koyup buzluğa koyunuz. İhtiyaç duyduğunuz sivilceli bölgeye uygulayınız.

Linkler