Sofraların vazgeçilmezi milli yemeğimiz kuru fasulyenin bu faydasını kimse bilmiyor! – Türkiye

Kasım 3, 2022 0 Yazar: admin

Milli yemeğimiz kuru fasulye lezzeti kadar faydalarıyla da sofraların sultanı. Türkiye’de en çok tüketilen yemeklerin arasında şüphesiz ki ilk sırada yer alan kuru fasulyenin yararları saymakla bitmiyor. Peki kansere karşı koruduğunu daha önce duymuş muydunuz? Kuru fasulyenin kansere karşı koruduğunu ilk defa duyanlar büyük bir şaşkınlık yaşadı.
Kuru fasulye, sağlık açısından birçok soruna çözüm olabiliyor. Hatta faydaları çoğu zaman hayati anlamda önem taşıyor. Yüksek oranda protein içeren kuru fasulye özellikle et yemeyen insanlar tarafından hayati öneme sahip. İçeriği açısında, kırmızı etle kıyaslanan kuru fasulye, sağlığı destekleyici mineraller de barındırıyor. Kırmızı etin vücuda sağladığı besin değerlerinin birçoğunu karşılayabilir.
Öte yandan fasulyenin en çok bilinen faydalarından biri de kan şekeri dengesini ayarlayarak şeker hastalarını rahatlatmasıydı. Ancak kuru fasulye hakkındaki son paylaşılan bilgi duyanları bir kez daha şaşırttı. 
Kuru fasulyenin kansere karşı da etkili olduğu belirtildi. Kuru fasulye, güçlü antioksidan özellikleri ile özellikle sindirim sisteminde yer alan kanserojen maddelerin yok olmasına yardımcı oluyor.
– Kuru fasulye güçlü bir kemik yapısı için sıkça tüketilmesi gereken bir besin
– Karaciğer yetmezliği, böbrek taşları, kalp çarpıntısı ve idrar tutukluğuna kadar birçok rahatsızlığa faydalıdır.
– İçerisindeki lif nedeniyle kötü kolesterolu düşürür. Bu lifler kalın bağırsakta barınır ve kalsiyum ilk sırada olmak üzere önemli minerallerin emilimine fayda sağlar. Günde 1 fincan ölçüde kuru fasulye tüketmek 6 hafta sonunda kolesterol seviyesini yüzde 10 oranında düşürür.
– Bağırsakları çalıştırır.
– Kalp krizini önlemeye yardımcıdır.
-Kalp ve damar tıkanıklığa karşı koruyucudur. Bu sebeple kalp hastaları tüketebilirler. Ayrıca lifli bir gıda olduğu için de kalp krizini de önler.
-Hipertansiyona karşı koruyucudur. Yüksek olan tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.
-Folik asit ve demir içeriğinden çok zengin olması nedeniyle gebelik döneminde tüketilmelidir.
-Vücudun enerji ihtiyacını karşılamasının yanı sıra zihin ve beden yorgunluğunu giderir.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler