Son yılların en iyi araştırması: Sinovac aşısının bir kanser türünü tedavi edebildiği tespit edildi – Tgrthaber

Kasım 21, 2022 0 Yazar: admin

Nazofarenks yani üst yutak kanserinden mustarip hastalar genellikle tümöre karşı bağışıklık sistemlerini aktive eden ilaçlarla tedavi ediliyor. Bu nedenle şimdiye kadar Kovid-19 aşısının kanser tedavisinin başarısını azaltabileceğini ya da ciddi yan etkilere neden olabileceği düşünülüyordu. Bunun doğru olup olmadığını anlamak isteyen ekip, Çin’in geliştirdiği inaktif Sinovac aşısının kanser hastaları üzerindeki etkilerini araştırdı.
Çin’in çeşitli bölgelerindeki 23 hastanede tedavi gören 1500’den fazla hastayı gözlemledi. Bu hastalardan 373’ü, kanser tedavisine başlamadan önce SinoVac aşısı olmuştu. Araştırmacılar söz konusu kişilerin kanser tedavisine daha iyi yanıt verdiğini saptadı. Birçok kanser hücresi, vücudun bağışıklık hücreleri olan PD-1 reseptörünü etkiliyor. Bu sayede vücudun savunma gücünü kırmış oluyor.
Bu tür kanserlerin tedavisinde PD-1 reseptörlerini bloke etmek için ilaçlar kullanılabilir. Böylelikle bağışıklık sisteminin tümörle daha etkili bir şekilde mücadele etmesi sağlanabilir.

Öte yandan Kovid aşısı, PD-1 reseptörünün de dahil olduğu bir bağışıklık tepkisini uyararak çalışıyor. Bilim insanları tam da bu yüzden aşıların kanser tedavisini kötü etkileyebileceğinden şüpheleniyordu. Ancak yeni araştırmada elde edilen bulgular tam tersine işaret ediyor. Hakemli bilimsel dergi Annals of Oncology’de yayımlanan araştırmanın ortak yazarı Prof. Dr. Christian Kurts, “Aşılanan hastalar, anti-PD-1 tedavisine diğerlerine kıyasla önemli ölçüde daha iyi yanıt verdi. Bu çok şaşırtıcı” diye konuştu. Aynı zamanda aşının ciddi yan etkilerini de daha sık deneyimlemediler.
Öte yandan araştırmacılar, aşının tedaviye nasıl yardımcı olduğunu anlamış değil. Prof. Dr. Kurts, “Aşılamanın belirli bağışıklık hücrelerini aktive ettiğini ve daha sonra tümöre saldırdığını varsayıyoruz” ifadelerini kullandı: Şimdi bu hipotezi daha fazla araştıracağız.
(İndependent)

source

Linkler