Sonbahar Gelirken Hiçbir Şey Yapmak İstemiyor, Karamsar Hissediyorsanız Yaz Sonu Hüznü Yaşıyor Olabilirsiniz! – Onedio

Eylül 7, 2022 0 Yazar: admin

Eylül gelirken, hüzünlü sonbahar temalı şiirler okuyup duygulanıyorsanız; cama bir damla yağmur düşse battaniyenizi kahvenizi kapıp bir köşede ağlıyorsanız yaz sonu depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz! Bu geçirdiğiniz süreçte karamsar duygulara kapılabilirsiniz, yaşama hevesiniz kaçabilir, yeni dönemde işe ya da okula adapte olmakta zorlanabilirsiniz. Tüm belirtilere sahipseniz sonbaharın gelişi ile yaz sonu hüznü yaşıyorsunuzdur.
Yaz sonu hüznü en az diğer depresif duygular kadar üzücü ve ağırdır. Kişisel anlamda bu dönemi nasıl geçirebilirsiniz, yaz sonu hüznü nasıl atlatılabilir içeriğimiz bunlardan bahsedeceğiz!
Sonbahar dönemi yaşanan bu kaygılı ve karamsar dönem her ne kadar kısa süreli olsa da ruhsal anlamda yorucu bir sürece işaret ediyor. Bu dönemde neler hissedebilirsiniz ve bununla ilgili neler yapabilirsiniz, gelin bir bakalım!
Yaz sonu depresyonu yaz aylarının ardından sonbaharın gelişi ile kendisini hissettiren ağır bir hüzün yaşatır. Kendinizi sebepsiz yere çok üzgün, halsiz, hiçbir şey yapmak istemeyen ve yalnızca yatak döşek yatarken bulabilirsiniz.
Yaz ayları son sürat geçip gitmiştir. Daha tatil bile yapamamışsınızdır, yaptıysanız tadını çıkaramadan bitmiştir. Oysa gezilecek bir sürü şehir, gidilecek yerler ve çekilecek fotoğraflar vardır. Ama iş ve okullar başladığı için eve geri dönmek zorunda kalmışsınızdır. Zaman ne kadar hızlı geçip gitmiş ve siz sanki hiçbir şey yapamamışsınızdır!
Yaz başında yaptığınız planlar toz olup uçmuştur, yapmak istediğiniz aktivitelerin ise hiçbiri gerçekleşmemiştir. Öylece geçen giden ayların ardından içinize oturan bu hissin adına, yaz sonu hüznü, deniyor.
Daha bomboş geçen koca bir yazın stresini atlatamamışken, bir de önünüzde kocaman bir yıl ve yeni dönem sorumluluklarınız duruyor. İş yerinde yeni görevler, tamamlanması gereken ödevler, verilmesi gereken kilolar… Tüm bunlar yaz sonu hüznünüzü ağır bir endişe yığınına çeviriyor.
Yazın tatlı esintisini hissetmenin verdiği mutluluk artık çok uzakta ve aylar boyu bunun tadını yeterince çıkaramamışız bile. Örneğin denize gidememişiz, arkadaşlarımızla eğlenmek için dışarıya çıkamamışız… Ülkemizin ekonomik koşulları, parasal krizler, imkansızlıklar ya da diğer birçok etmen buna sebep olmuş olabilir.
Bu ses bastırılması oldukça güç ancak ruhsal anlamda yıpratıcı bir ses! Yaz sonu hissettiğimiz bu hüzünlü süreç iş yerine ya da okula adapte olduktan sonra bir anda bitiveriyor, sanki hiç yaşanmamış gibi ancak hissettirdiği endişe, kaygı ve stres bizimle uzun bir yolculuğa çıkıyor.
Bu dönem kendiniz gibi hisseden birçok insan bulabilirsiniz çünkü hiç kimse tatilden döndükten sonra koşarak işine dönmeyecektir. Bunu çevrenizle paylaştığınızda ortak duygu ve düşüncelere sahip olduğunuzu fark edebilirsiniz.
Neden daha fazla gezemedim, niye bunu yapamadım gibi sözcükler pişmanlık içerir ve yargıladığı özne kendinizsiniz. Oysa sebep siz değilsiniz! Bu sizi mükemmeliyetçi birisine dönüştürür ve yeni sezonda tamamladığınız işlerde de aynı şekilde memnuniyetsiz davranabilirsiniz.
Bu yenilikler sizin gözünüzü korkutacak ya da kendinizi sınavdaymışsınız gibi hissedeceğiniz yenilikler olmamalıdır. Örneğin yeni dönemde iş yerinde şu fikrimi sunacağım, sabah biraz daha erken uyanıp yürüyüş yapacağım ya da uzun zamandır istediğim bir şeyi alacağım gibi basit ve motivasyon sağlayacak yenilikler yapabilirsiniz. Önemli olan atacağınız bu yeni adımın çok zor olmaması veya gerçekleşmesi için büyük fedakarlıklar yapılmamasıdır.
Evet, yaz bitti ancak kış henüz gelmedi. Hala eğlenmek ve yaz tatilinin verdiği ilhamdan faydalanabilmek için vaktimiz var. Evlere kapanmadan, henüz sıcak olan havaları değerlendirebilirsiniz. Planlarınız için şartların ne zaman uygun olacağı hiç belli olmaz!
21 yaşındaki OnlyFans modeli, kendisine yeni bir…
2022 yılı Eylül ayını Başak teması ile karşılıyo…
Çevremizde bazı insanlar vardır ki onlarla bir a…
Keşfedildiği ilk günden beri Türk pop müziğinin …

source