Sonuçlara inanamayacaksınız: 3 gün boyunca bir kaşık yiyenin karnı dümdüz oluyor, yağlarından eser kalmıyor – Tgrthaber

Eylül 15, 2022 0 Yazar: admin

Tıbbi etkinliği kabul görmüş en sağlıklı bitkilerden olan zerdeçal, daha çok baharat olarak tüketilse de uzmanlar, taze halinin rendelenip kaynatılmasını öneriyor. Özellikle kilo vermede çok etkili olan zerdeçalın faydaları saymakla bitmiyor. Düzenli tüketildiğinde kanserden, tansiyona kadar birçok sağlık sorununu çözüm olan zerdeçal, yaşlanmaya karşı da etkin rol oynuyor. Ayrıca zerdeçalı direk alamayanlar yemeklerini tatlandırmak amacıyla baharat gibi kullanarak faydalarından yararlanabiliyor. İşte zerdeçalın sağlık ve kilo verme üzerindeki etkileri…
Zerdeçal kilo vermek için çok önemli bir rol üstleniyor. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, zerdeçalın şeker seviyelerini stabilize ettiğini gösteriyor. Zerdeçal, karbonhidratların yağ olarak depolanmasını önleyerek kilo alımını engelliyor ve metabolizmayı da hızlandırıyor. Bu da uzun vadede kalori yakımını hızlandırıyor. Her gün bir kaşık zerdeçalı, bir bardak su, süt ya da sevdiğiniz içeceğinize karıştırarak tüketmeniz karın yağlarınızı hızlı bir şekilde yakıyor.  

Zerdeçal, içeriğindeki zengin antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktiriyor ve hücre hasarının önüne geçiyor. Antioksidanlar, serbest radikallerin ve toksinlerin zararlı etkilerini emerek hücre hasarını önlüyor. Araştırmalar zerdeçalın vücuttaki antioksidan seviyelerini arttırdığını gösteriyor. Bu nedenle yaşlanmayı da etkili bir şekilde önlüyor. Ayrıca hücre onarıcı etkisiyle kansere karşı da güçlü bir savunma sağlıyor.

Zerdeçal içeriğinde bulunan aktif bileşen kurkumin depresyon semptomlarını azaltmada son derece etkili. Bu etki, diğer şifalı bitkilerle karıştırılarak arttırılabiliyor. Baharatın bir başka ilginç özelliği de antidepresanların etkilerini arttırması. Antidepresanlar zerdeçal ile birlikte en iyi şekilde çalışıyor. Başka bir deyişle, tozun kendisi diğer depresyon ilaçlarının etkilerini arttırırken, depresif hali azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Zerdeçal kalbiniz üzerinde de müthiş etkilere sahip. Kalp ve kan hücrelerinin işleyişi üzerinde olumlu etkisi olan maddeler içeriyor. Bir çalışmada, ameliyat olan 121 hastaya ameliyattan birkaç gün sonra 4 gram zerdeçal veriliyor. Baharatı alan grupta kalp krizi geçirme riskinde %65 azalma oluyor. Bu nedenle, kalp hastalığı riskiniz varsa diyetinize zerdeçal eklemeniz son derece önem taşıyor.

Zerdeçalın karaciğerin temizlenmesi üzerinde oldukça iyi bir etkisi bulunuyor. Araştırmalar, fermente edilmiş zerdeçal tozunun karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiğini gösteriyor.

source