SSPE teşhisi kondu, bitkisel hayata girdi! Zilan Ataş 12 yıldır yaşam … – Tgrthaber

Aralık 18, 2022 0 Yazar: admin

Zilan Ataş’a 6 yaşındayken santral sisteminde kızamık virüsü ile oluşan, ilerleyici, ölümcül bir virüs olarak tanımlayan SSPE teşhisi kondu. Doktorlar, “1 seneden fazla yaşamayacağını” söyledi. Ataş, 15 yaşında kadar yüzde 99 zihinsel ve bedensel engelli olarak yaşamını sürdürdü. Hastalığın ilerlemesi ile ise bitkisel hayata girdi. Ailesi, evin bir odasına yoğun bakım ünitesi kurdu. Acılı aile 4 yıldır kızlarının hayata dönmesini umut ediyor.

SSPE teşhisi konulan gencin annesi Bilgen Ataş, “Benim kızım sağlıklı dünyaya geldi. 6 yaşından sonra yürüme, konuşma ve kafa düşmesi bozukluğundan aksatmadan hastaneye götürdüm. Kızamık virüsü ile bulaşan Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) teşhisi koydular. Lösemiyi, kanseri, SMA hastalığını biliyoruz ama SSPE’yi bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.
Ataş, kızının beyin ölümünün gerçekleştiğini belirtti ve şöyle devam etti:
“6 yaşından sonra hızlı bir şekilde hastalığı ilerledi. ‘1 sene yaşar’ dediler ama 9 yıl çok iyi yaşadı. Göz teması, oturup kalkması, hatta yutkunmaları da vardı. Zilan’ın hastalığı ilerledi ve şu an bitkisel hayatta. Beyin ölümü gerçekleşti.”

Bursa’daki devlet hastanelerinin Zilan’ı kabul etmediğini söyleyen anne Bilgen Ataş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya seslenerek, “Tıbbi malzemelerin fiyatı çok yükseldi. Birçok cihaza bağlı. Bir yoğun bakım evinin içine soktuk. İnşallah Zilan için uygun bir doktorla karşılaşırız. Ben anne olarak bunu istiyorum. Zilan ne ilk, ne de son olacak. Devlet büyüklerime önce selam söylemek istiyorum, sonra bir el atmalarını rica ediyorum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çok güzel doktorlar olduğunu söylediler. Ölmeden son bir umut kızıma yardım istiyorum” diye konuştu.

Kızının hastalığa yakalanmadan önce hiçbir rahatsızlığı bulunmadığını ifade eden Bilgen Ataş, “Zilan çok sağlıklı bir çocuktu. 9 aylıkken kızamık geçirdi. Beyninde virüs kalmış. O da 6 yaşında kendini gösterdi. Sonrasında engelli olarak yaşamaya devam etti. Şu anda bitkisel hayatta. Ama ben yine de umudumu kesmedim. Elini çekiyor, kafasını çeviriyor, beyin ölümü gerçekleşmiş bir çocuk olarak iğne batırılsa bile hissediyor. Ama gel gelelim bu hastalığa uygun bir doktor karşımıza çıkmadı” dedi.

source

Linkler