Süper grip (RVS) nedir, belirtileri nelerdir? İşte grip ve süper grip arasındaki farklar… – Tgrthaber

Aralık 15, 2022 0 Yazar: admin

Süper grip (RVS) nedir, belirtileri nelerdir? Son zamanlarda belirtisini daha da şiddetli hissettirmeye başlayan süper gribe 200’den fazla ve farklı virüs neden olmaktadır. Süper gribi klinik olarak ayırt etmek çok zordur. Normal bir virüs 2 veya 3 gün sürerken artık soğuk algınlığına yakalananların 1 hafta 10 gün içinde iyileştikleri görülmektedir. Bu da normal bir griple süper gribin ayırt eden noktalardan biri olabilir. RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs),oldukça bulaşıcı bir hastalıktır ve özellikle bebekleri ve çocukları çok etkiler. Solunum yollarını etkileyen bu virüsler, temas, öksürük ve hapşırıkla bulaşır. Bundan dolayı, süper grip soğuk havalarda kendini daha da fazla gösterir. Peki, normal grip mi süper grip mi olduğumuzu nasıl anlarız? İşte grip, koronavirüs ve süper grip arasındaki farklar…

Süper grip, kış aylarında yoğun olarak görülen ve uzun süren bir soğuk algınlığıdır. Bu hastalık; koronavirüs, rinovirüs, adenovirüs ve RVS’nin neden olduğu bir üst solunum yolu hastalığıdır. Neredeyse Covid-19’la aynı belirtileri gösterir. Son zamanlarda Kovid 19 hastalarının hastalığı normal grip gibi atlattıklarını duymuşsunuzdur. Fakat bu hastaların iyileşme süreleri de normal grip gibi bir hafta sürmez, daha uzun sürer. Bu yüzden normal grip ve koronavirüsten ayırt etmek zordur. Bu hastalık Avrupa’da da oldukça yaygındır. Orada, süper-soğuk algınlığı, süper grip olarak anılmaktadır. Birçok insan süper grip yüzünden günlerce evden çıkamamaktadır.

Süper gribe yakalanan insanlar enfekte olduktan sonra 4-6 gün içinde belirtilerini göstermeye başlar. Süper gribin belirtileri Kovid-19 belirtileri ile neredeyse aynıdır. Belirtiler birdenbire değil, aşama aşama ortaya çıkar. Çok küçük bebeklerde sinirlilik hali, hareket azalması ve nefes almakta güçlük görülebilir. İşte o belirtiler:

RVS, öksürük, hapşırık ve temas yolu ile bulaşmaktadır. Süper grip olan kişiler genellikle 3-8 gün boyunca bulaşıcı sayılır. Bebekler ile bağışıklık sistemi düşük olan insanlar ise, belirtileri göstermeyi bıraktıktan sonra 4 hafta boyunca virüsü yayabilir.

source

Linkler