Takma kirpiklere dikkat: Yanlış uygulama ve kullanım gözleri enfekte ediyor – Posta

Ekim 16, 2022 0 Yazar: admin

Takma kirpiklerin uzun süre bakımsız kullanımı sonucu gözde oluşturduğu zarara değinen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aylin Kılıç, “Bazı hastalar 1 ay takma kirpik kullanıyorlar bunun sonucu da gözlerde yanma, batma, kızarıklık ve enfeksiyona sebep oluyor. Özellikle ofis çalışanları kirpik taktırdıktan sonra göz kuruluğuyla da çok karşılaşıyorlar. Bizler gözümüzle oynarsak ek yabancı cisim eklersek, gözümüzün korunması için olan bütün engelleri kaldırmış oluruz” dedi.

Uzun süre takılan takma kirpiklerin gözde oluşturduğu zararlar hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Aylin Kılıç, takma kirpiklerin temizlikleri yapılmadığı taktirde gözün mikrop kapacağını belirtti.
Takma kirpikler günümüzde çoğu kişide gördüğümüz kozmetik ürünlerden biri. İpek kirpik türü kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyor fakat bakımı yapılmazsa kirpik diplerinde ve göz kapaklarında bir takım şişlikler ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Hastalar bize geldiklerinde kirpiklerini ve kirpik diplerini daha detaylı görebilmek için biyomikroskopla inceliyoruz. Kirpiklerin diplerinde inflamasyon ve bazı birikintiler görüyoruz. Uzun süre temizlenmeyen gözlerde yanma, batma, kızarıklık ve bazen enfeksiyona sebep oluyor.
Takma kirpik yapılacaksa en steril yerlerde yapılması gerektiğine değinen Doç. Dr. Aylin Kılıç, “Takma kirpik veya kirpik lifting yapılacaksa en steril yerde ve en kaliteli malzemeyle yapılması gerekiyor. Uygulanan teknik de çok önemli çünkü yanlış uygulama sonucu kirpik dipleri tıkanabiliyor. Ancak sadece uygulama sırasında değil, uygulama sonrası da önemli. ” dedi.
Kirpik taktıran insanlar, yapışkanlığı gider de taktırdıkları kirpikler gider’ diye gözlerini iyice temizleyemiyor. Bunun sonucunda göz kuruluğu, yanma ve batma gibi şikâyetleriyle idare etmeye çalışıyorlar. Göz kuruluğu olduğu için suni gözyaşı damlası kullanmaya başlıyorlar. Özellikle ofis çalışanları kirpik taktırdıktan sonra göz kuruluğuyla daha çok karşılaşabiliyorlar. Kirpiklere takılan partiküller gözlere zarar verebilir. Çünkü kendi kirpiklerimizi bastırıyoruz, yıkıyoruz, temizliyoruz ama bunu takma kirpikler varken yapamıyoruz.
Doç. Dr. Aylin Kılıç, hastaların lazer ameliyatlarına girmeden önce kirpiklerinin tamamen temiz olması gerektiğine de dikkat çekerek, “Lazer ameliyatı esnasında hastada takma kirpik varsa operasyon için büyük risk taşıyor. Sterilizasyonu bozuyor, ameliyata engel oluyor ve ameliyat sonrası iyileşmeyi çok geciktiriyor. ” dedi.
“UZUN SÜRE KULLANIAN TAKMA KİRPİKLER ZARARLI!”
“Tabii ki geçici takılabilir ama özellikle uzun takılanların daha zararlı olduklarını düşünüyorum.” diyen Doç. Dr. Aylin Kılıç, “Bazı hastalar 1 ay takma kirpik kullanıyorlar bunun sonucu da kırmızı şiş kirpik dipleri oluyor ve gözleri sulanıyor. ” uyarısında bulundu.
Mutlaka sağlıklı olan takma kirpikler vardır, hepsi için konuşmuyorum. Takılacaksa bile kaliteli olanından takılmalı ve göz bakımı aksatılmamalı. Mesela bunların içinde en çok tavsiye edilen ve kullanılan ipek olan kirpiklerdir. Ama işlem sırasında da kirpiklerin kopmaması, göze enfeksiyon geçmemesi önemli. Aslında kirpikler gözümüz için çok değerli, gözümüzü dış ortamlara karşı koruyan, tozdan, rüzgardan kurumasını engelleyen kalkandır. Ama biz gözümüzle oynarsak ek yabancı cisim eklersek bizim gözümüzün korunması için olan bütün engelleri kaldırmış oluruz. O yüzden göz sağlığımız için zararlı olabilir.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler