Tam bir antioksidan deposu! Yaşlanmanın önüne geçiyor… – Posta

Aralık 25, 2022 0 Yazar: admin

İnsan vücudunda doğal süreçler içerisinde sürekli olarak serbest radikaller meydana gelir.
Serbest radikaller; belirli bir düzeyin üzerine çıktığında kararsız kimyasal yapıları nedeniyle sağlıklı hücrelere zarar vererek kanser, diyabet, Alzheimer, kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara yakalanın nedenidir.
Serbest radikallerin artışı ile gelişen bu durum, oksidatif stres olarak da adlandırılır.
Antioksidanlar ise, serbest radikallerden kurtulmanın en etkili yoludur. Serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi azaltan antioksidanlar, hücrelerde oluşabilecek DNA hasarlarını önlemeye yardımcı olur. 
Saç telinizden, kalbinize kadar vücudunuzun her açıdan genç kalabilmesi için bol bol antioksidana ihtiyacı vardır. 
Yaz meyveleri en güçlü antioksidan kaynaklarıdır. Yaban mersini, kızılcık, çilek, böğürtlen, ahududu ve hatta goji meyveleri antioksidan bakımından zengin meyveler listesinin başında yer alır. Meyveler kalorileri düşük ve lifleri yüksektir. Günde bir fincan taze veya donmuş çilek sizi doğru yapmalıdır
İşte kış aylarında tüketebileceğiniz gençleştirici etkileriyle dikkat çeken ve en çok antioksidan içeren besinler…
Bitki çayları en iyi antioksidan kaynakları arasındadır. Siyah çay ve yeşil çay çok faydalıdır ve antioksidan içerir.
Bununla birlikte beyaz çay, yeşil çaya göre 3 kat daha fazla antioksidan içerir.  Sağlığı geliştirici bileşiklerle doludur. Düzenli beyaz çay tüketmek serbest radikallerle mücadele ederek hücre yıkımı ve yaşlanmanın önüne geçer.
Kilo vermenize ve diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. 
Beyaz çay, hücrelerde yaşlanma belirtilerinin yavaşlamasını sağlıyor.
Nar güçlü bir antioksidandır . Bu meyve flavonoidler, antosiyaninler, punisik asit, ellagitanninler, alkaloidler, fruktoz, sükroz, glikoz, basit organik asitler ve diğer bileşenler açısından zengindir ve antiaterojenik, antihipertansif ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.
Narlar , her ikisinin de serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesini önlediği bilinen antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir . Bazı çalışmalarda narın prostat, meme, akciğer ve kolon kanserlerini önlemede etkili olma potansiyeli olduğu gösterilmiştir.
Antioksidan dolu rezene tohumları içeriğindeki çeşitli vitaminler sayesinde daha genç görünen bir cilt sağlar. 
Kalsiyum bakımından oldukça zengindir. vücudunuza su depolanmasını sağlar ve hücrelerinin hızlı bir şekilde yenilenmesini destekler.
Rezene çayı günlük olarak tüketildiğinde genel dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. 
 
Antioksidan deposu olan sarımsak, allisin kaynaklı antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antiseptik özelliklere sahip.
Antibiyotik etki sağlayan sarımsak, vücuttaki iltihapla mücadele ederken genç kalmanıza destek olur. Kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler