Teneke Üzerinde Midyeden Sosyeteyle Susiye – Birol Güven Kitap özeti, konusu ve incelemesi – Mardin Life

Eylül 9, 2022 0 Yazar: admin

Yazar: Birol Güven
Yayın Evi: Alfa
İSBN: 9752974449
Sayfa Sayısı: 140

"Teneke üzerinde midye pişirip, yağlı ekmek üzerine toz şeker mutluluğu yaşadığımız yıllardı. Rus sporcuların donlarını göreceğiz diye, sabaha kadar ‘artistik buz pateni’ seyrederdik. Şehrin göbeğinde dolaşan, ama içine bir türlü giremeyen, kentsiz çocuklardık biz.Boş yere mutsuz çocuklardık biz. Adımız ‘damsızlar’dı bizim"

"Yurdum insanının en büyük sorunu içeri girmektir. Önce üniversiteye, sonra işe, sonra yabancı bir ülkeye, sonra da Laila’ya girmek için uğraşır durur. Sonra görür ki, zengin olmak çok pahalı bir şeydir ve mutlu olmanın sınıfı yoktur." Çocuklar Duymasın’ın senaristi Birol Güven, komik bir kılavuz kitapla karşımızda. Kitapta, hüzünlü ve komik bir dille, üst sınıflarla karşılaşma anlarında yaşananlar anlatılıyor. Kitap iki bölümden oluşuyor:

1. "Damsız" delikanlılık günleri2. Sosyetede davranış rehberi Birinci bölümde Birol Güven ‘gençlik yıllarından kesitler’i okurla paylaşıyor. Teneke üzerinde midye pişirmeyi, turist Helga’ların Türk erkeklerine âşık olma haberlerine inanıp Bodrum’a gidişlerini anlatıyor. İkinci bölümün konusu, sosyete içerisinde ‘Taş Fırın Erkeği’ Haluk olmak! Bu bölümde, sosyeteyle ilk randevusuna çıkanlara, ‘durumu kurtarmak’ için taktikler veriliyor. Okura ‘sosyetikler arasında davranış rehberi’ sunuluyor. Kullanışlı ve komik bir kitap. Dudaklarınızdaki gülümseme uçmadan bitireceksiniz!


Öncelikle bu kitabı ikinci kez okuyorum, bunu belirteyim. Sohbet tadında ve mizahi içerikli olduğu için tekrar okumak istedim. Aynı zamanda geçen sene 2 Nisan’da bu kitabı okumuşum. Bu sene de 1 Nisan’da okudum. Planlanmış bir şey değildi. Nasıl olduysa.‍️ ▪️Çocuklar Duymasın dizisinin senaristi olan Birol Güven‘in kaleminden. Birinci bölümünde yazarın anılarından başlayıp, ikinci bölümde Nasıl sosyete olunur? mizahi dille bilgi sahibi oluyoruz. Severek okudum. Biraz gülmekten istiyorsanız bu kitabı okuyun. (Duygu Özbay)
Teneke üzerinde midye pişirip, yağlı ekmek üzerine toz şeker mutluluğu yaşadığımız yıllardı. Rus sporcuların donlarını göreceğiz diye, sabaha kadar ‘artistik buz pateni’ seyrederdik. Şehrin göbeğinde dolaşan, ama içine bir türlü giremeyen, kentsiz çocuklardık biz.Boş yere mutsuz çocuklardık biz. Adımız ‘damsızlar’dı bizim” (Hakan Arıkan)
Birol Güven‘in hayatında kesitler aldığı , çeşitli tecrübelerini paylaştığı, eğlenceli arada okuyup dağılan dikkatinizi toparlamak için okutabileceğimiz bir kitap (S.guvenir)


Birol Güven – Teneke Üzerinde Midyeden Sosyeteyle Susiye kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Teneke Üzerinde Midyeden Sosyeteyle Susiye PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.
Birol Güven (d. 1 Mayıs 1964, Kocaeli), Türk film yapımcısı, senaryo yazarı ve yönetmen.

Gebze Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’ni bitirmiştir. İstanbul Sultanahmet’te İngilizce turist rehberliği de yapmıştır. Rehberlik yaparken Gani Müjde ile tanışmış ve yanında senaryo yazarlığına başlamıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce öğretmenliği yaparken Gani Müjde ile tanıştı ve onun yanında Tükenmez Kalem’de senaryo yazmaya başladı.

source