Tırnağınız bu şekildeyse dikkat! Bu değişim önemli bir hastalığın belirtisi – Sabah

Ekim 23, 2022 0 Yazar: admin

Tırnaklarınızın görünümü; farklı şekil, boyut veya renge sahipse normalden biraz farklı olabilir. Bu nedenle sağlığınız ile ilgili olarak bazı sorunların habercisi haline gelebilir. Bu nedenle tırnaklar, oldukça önemli bir sağlık sorununun ilk işaretlerini verebilir. Bu sayede erken teşhis sayesinde birçok sorun daha ilk aşamalarında çözüme kavuşturulabilir. İşte tırnaklarınızın verdiği işaretler…
KAŞIK TIRNAKLAR, ÇUKURLUK OLUŞTUYSA…
Tırnak üzerinde çukurlar, iç bükey yapılar oluştuysa dikkat edilmesi gerekir. Bu tırnak yapısı, yaşla birlikte kaşık benzeri bir şekle dönüşebilir. Fakat erken yaşlarda çıkan bu tırnak şekli, demir metabolizması ile ilgili birkaç soruna işaret ediyor olabilir. Anemi, hemokromatoz ve Plummer-Vinson sendromu gibi hastalıklar da bu tip tırnakların işaretleri arasında yer alır. Kan testi yaptırarak demir seviyesini ölçtürmek oldukça önemlidir.
ÇİZGİLİ TIRNAKLAR


Tırnaklarınızda siyah veya kahverengi çizgiler oluştuysa bir kanser türü olan melanomla savaşıyor olabilirsiniz. Bir tür deri kanseri olan bu rahatsızlık, işaretlerinde de tırnaklarda da gösterir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta; koyu tene sahip kişilerde yalnızca pigment birikimi sonucu da ortaya çıkabilir. Bunun için bir dermatologa danışmanızda büyük fayda bulunuyor.
SARARAN TIRNAKLAR


Sarı tırnaklar, tırnaklarınızın dibinde bulunan ay şeklindeki beyazlıktan da yoksun olmasıyla birlikte ortaya çıkabilir. Lunula adı verilen bu durum, sarı tırnak sendromu olarak bilinir ve bronşektazi adı verilen ve kronik bir akciğer rahatsızlığının göstergesi olabilir. Bu nedenle öncelikle nasıl bir sorunla ilişkili olduğunu tespit etmek için bir uzmana danışabilirsiniz.
AYRILMIŞ TIRNAK YATAĞI
Tırnakları uzun olan kişilerde bu durum ortaya çıkabilir. Görünüşü acı verici gibi gelse de bu durum, onikoliz adı verilen ağrısız bir durumdur. Bunun altında yatan birçok neden olabilir. Bu nedenle fizik muayenenin yanı sıra birden fazla test yaparak uzmanlar en doğru sonuca ulaşacaktır.
MAVİ / YEŞİL TIRNAKLAR
Tırnakların rengine bağlı olarak altta yatan tırnaklardaki rahatsızlık tespit edilebilir. Mavi tırnaklar, genellikle fazla gümüş elementine maruz kalma nedeniyle ortaya çıkan oksijen eksikliğinin veya zehirlenmenin göstergesi olarak ortaya çıkar. Yeşil tırnaklar ise paronişi adı verilen bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle görülür.
TIRNAKTA YATAY ÇİZGİLER (BEAU ÇİZGİLER)
Dikey çizgiler, yaşla birlikte ortaya çıkabilen sorun olsa da tırnaktaki yatay çizgiler, sağlıkla ilgili bazı işaretleri veriyor olabilir. Beau çizgileri adı verilen bu yapılar, yüksek ateşe neden olan bir rahatsızlık veya diyabet, çinko yetmezliği gibi hastalıkların belirtileri arasında yer alabilir.

source

Linkler