Tırnak uzatma: En iyi tırnak bakımı nasıl yapılır? – Posta

Aralık 1, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Tırnak uzatma, daha estetik ve bakımlı görünen ellere sahip olmanızı kolaylaştırır. Günümüzde jel ve akrilik tırnak uzatma yöntemleriyle kısa tırnaklar 2 saat içerisinde uzun bir görünüme kavuşabiliyor ancak bu yöntemler hem masraflıdır hem de tırnaklarınıza zarar verebilir.
Peki doğal yöntemlerle hızlı tırnak uzatma mümkün mü? Yanıtımız kocaman bir evet! İşte güçlü ve uzun tırnaklar için en iyi doğal tırnak uzatma rehberi…
Tırnaklarınız günde yaklaşık olarak milimetrenin onda biri kadar olmak üzere ayda ortalama 4 milimetre uzar. Herkesin tırnak uzama hızı farklıdır hatta iki eliniz arasındaki tırnak uzama hızının bile farklı olduğu bulunmuştur.

Tırnak büyüme hızı, bir dizi faaliyetten ve çevresel koşullardan etkilenir. 
Örneğin gündüz ve yaz aylarına nazaran tırnaklar gece veya kış aylarından daha hızlı uzar. Araştırmalar ayrıca daha uzun parmaklarda ve baskın elde tırnakların daha hızlı uzadığını gösteriyor.

Nedeni tam olarak bilinmese de bilim bu durumu hareket ve dolaşıma bağlı olabileceğini söylüyor.

TIRNAKLARIM NEDEN YUMUŞAK?

Yumuşak tırnakların en yaygın nedeni nem veya kimyasallara aşırı maruz kalmaktır.
Deterjan, temizleme sıvıları, tırnakları ağza götürmek, yanlış tırnak bakımı
ve asetonlar tırnakları zayıflatır.  
Zayıf tırnaklar ayrıca B vitaminleri, kalsiyum, demir veya yağ asitleri eksikliği ile ilişkilendirilebilir.

Tırnaklarınıza özen göstermezseniz, zamanla gerçekten kırılgan hale gelirler ve kolayca kırılırlar. Yeterince su içmek sadece tırnak yatağınızı sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda tırnakların daha güçlü ve daha hızlı uzamasına da yardımcı olan kolay önlemlerden biridir.
BİR BİLGİ: İnsanlar yaşlandıkça tırnakların uzama hızı azalır. Bu, tırnak hücreleri biriktiği için kalınlaşmaya neden olur. Tırnak hücrelerinin birikme sürecine “onikositler” denir.
Tırnaklar, keratin adı verilen sert bir proteinin katmanlarından oluşur. Sağlıklı tırnaklar, pürüzsüz görünmeli, sert olmalı ve eşit renk akışına sahip olmalıdır.

Sağlıklı tırnakların rengi pembemsidir ve tırnak yatağından çıktıkça rengi açılır.

İLK KURAL: Tırnakların hızlı ve güçlü uzaması için ilk kural iyi beslenmektir. Biyotin, B vitaminleri, demir, magnezyum, protein, C vitamini ve yeterli seviyede çinko tırnakların uzaması için gerekli vitaminlerdir. Günlük ihtiyacınız olan besinleri tüketmezseniz tırnaklarınız üzerine ne sürerseniz sürün hızlı uzayamaz.
Kırılgan tırnaklar için işin sırrı biyotinde!
Biyotin, tırnakların uzaması için gerekli protein yapıcı amino asitler için gereklidir.
Kırılgan tırnakları olan 35 kişide yapılan bir araştırma, altı hafta ila yedi ay boyunca günde 2,5 mg biyotin alımının, katılımcıların %63’ünde tırnak kırılganlığının iyileştirdiğini buldu.
Ayrıca biyotin eksikliğinin bir belirtisi kırılgan tırnaklar olduğu için, biyotin alımınızı artırmak kırılgan tırnakları güçlendirmek için deneyebileceğiniz bir seçenektir.

Sabırlı olmanız çok önemli! Biyotinin çok etkili olduğunu gösteren araştırmalar ve uzmanlar aynı zamanda bunun için en az 2 – 4 ay sabretmeniz gerektiğini hatırlatıyor. Güzel haber şu ki, sonunda kırılmayan daha sağlam tırnaklara sahip olabileceksiniz. 

Pürüzsüz ve düz tırnak yüzeyleri için folik asit…

Çizgili tırnaklar, engebeli, çıkıntılı bir tırnaklar ve tırnak yatağı ile ilgili sorun yaşıyorsanız, B9 vitamini alımınızı artırmanız gerekebilir. Folik asit olarak da bilinen bu vitamin, tırnakları oluşturan hücreleri onarır ve çoğaltır, bu da büyümeyi hızlandırır ve genel tırnak sağlığını destekler. Ayrıca gücü arttırdığı ve soyulmayı önlediği gösterilmiştir.

BAZI ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN


Tırnaklarınız için her akşam uygulayabileceğiniz bir bakım seçebilirsiniz. Uygulamaları oldukça kolay, tırnaklarınız ojesiz olursa daha iyi etki edecektir ancak ojeliyken de tırnak diplerine fayda sağlamaya devam eder. Bu nedenle hızlı uzayan tırnaklar için bunu bir rutin haline getirebilirsiniz.
DOĞAL YAĞ BAKIMLARI
Tırnaklarınıza ve tırnak diplerinize sık sık doğal yağlarla bakım yapmak tırnaklarınızın pürüzsüz olmasına, kırılmasını engelleyen esnekliğini korumasına ve sağlıklı uzamasına destek olur. 
Doğal bakım yağlarını tercihen ojesiz tırnaklarınıza ve tırnak diplerinize 3-4 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Sık sık yapabileceğiniz bu işlemin etkisini haftalar içinde görebilirsiniz. 

Zeytinyağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı tırnaklarınız için besleyici doğal yağlardandır.

Saf olanlarını bulmaya özen gösterin.

Hindistan cevizi yağı ile yoğun bakım, Besleyici yoğun bir bakım için hindistancevizi yağını mikrodalgada 20 saniye ısıtın ve yatmadan önce tırnak etlerine masaj yapın. Tedaviyi yoğunlaştırmak için gece boyunca bir çift ince eldiven takın.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler