Tırnaklarınızı temiz tutmak için yapmanız gerekenler – Posta

Eylül 9, 2022 0 Yazar: admin

Sonbaharın serin ve hafif yağmurlu havasına hızlı bir giriş yaptığımız şu günlerde cildiniz kadar tırnaklarınızın da sağlığını önemsemeniz gerekir.
Sonbahar aylarında zararlı mikropların popülasyonu daha fazla genişler. Bu sebeple tırnaklarınızı temiz tutmanız ve mikroplardan arındırmanız gerekir. Tırnak temizliği nasıl yapılır? sorusunun yanıtını Posta.com.tr okurları için derledik.
TIRNAKLARINIZI DÜZENLİ KESİN
Tırnaklarınızı düzenli olarak kesme alışkanlığınız olmayabilir. Ancak sonbahar aylarında altlarında mikrop birikmemesi için tırnaklarınızı sık sık kesmenizi gerektirir.
Nem ve rutubet nedeniyle tırnaklar yumuşar ve kolayca kırılır, kısa tutmak her zaman bu gibi sorunları önlemenize yardımcı olur. Bu sebeple tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeniz gerekir.
Yağmurlu mevsimde el ve ayak tırnaklarınızı daima kuru tutun. Nem, ellerinizde ve ayaklarınızda daha fazla ter oluşturduğundan, istenmeyen toksinleri atmak için her zaman yıkamaya ve kurutmaya devam edin.
Kapalı deri ayakkabılar mantar enfeksiyonlarına yol açabileceğinden, kapalı deri ayakkabı giymekten kaçınılmalı ve açık veya askılı ayakkabılar tercih edilmelidir.
Her türlü cilt enfeksiyonunu önlemek için çorap ve ayakkabı giymeden önce mantar önleyici kremler kullanabilirsiniz.
Kadınlar farklı tonlarda oje sürmeyi sever. Ancak muson mevsiminde tırnak boyası kullanmaktan kaçınmanız ve tırnaklarınızın nefes almasına izin vermeniz önerilir.
Kaçınılmazsa, paraben içermeyen tırnak boyalarını tercih edin. Ayrıca tırnak ve kütikül sorunlarını tedavi eden temel A, C ve E vitaminlerini içeren bir tırnak boyası çıkarıcı da alın.
Sonbahar mevsiminde elleri ve ayakları tuzlu ve hafif şampuanlı sıcak suda ıslatmak çok önemlidir. Tırnaklardaki tüm mikropları ve kiri temizler ve ayrıca zararlı bakterileri öldürür.
Tırnakları ıslatmak da cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Suda beklettikten sonra tamamen kurutmayı unutmayın.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source