Toyota'nın Göz Kanatan Tasarımlı 2023 Prius Modeli Tanıtıldı – Onedio

Kasım 17, 2022 0 Yazar: admin

Japon otomotiv devi Toyota‘nın ilk hybrid modeli Prius yenilendi. Orijinal tasarıma göz kırpan 2023 Toyota Prius’un tasarımı ve özelliklerine bakıyoruz.
Beşinci nesil Prius, Toyota‘nın yeni tasarım diliyle eski tasarımına göz kırpıyor. Teknik tarafta ise daha sağlam platform ve hibrit sistemde önemli iyileştirmeler dikkat çekiyor.
Yeni Toyota Prius, Japon üreticinin ikinci nesil TNGA (GA-C) platformu üzerine inşa edilmiş. Ayrıca, batarya ve yakıt tankı yerleşiminin optimize edilmesiyle ağırlık merkezi daha da aşağıya çekilmiş. Bu da Prius’un sürüş deneyimine olumlu bir gelişme olarak yansıyor.
Yeni Prius’un toplam yüksekliği bir önceki modele kıyasla 50 mm kadar azaltıldı. Ayrıca toplam uzunluk 46 mm azalmasına rağmen aks mesafesinde 50 mm artış gözlemleniyor. Genişlik olarak da yeni nesil modelin bir önceki nesle göre 22 mm daha geniş olduğu belirtiliyor.
Toyota Prius modelleri sürekli olarak aynı hatlarla üretilmeye devam ediyor. Çok satmasına rağmen bu tasarım sıkça eleştirilere maruz kalmıştı. Markanın yeni tasarım çizgilerinin 2023 Prius’ta da sergilenmesi araca farklı bir hava katmış gibi görünüyor. Ancak hala tasarımdaki ana hatlar aynı kalmış.
İç mekanda ‘Island Architecture’ adı verilen bir yerleşim tercih edilmiş. Çok fonksiyonlu direksiyon simidinin arkasındaki 7 inçlik TFT LCD gösterge paneli, sürücünün görüş açısına uygun bir yükseklikte konumlandırılmış. Konsolun merkezinde ise geniş bir dokunmatik multimedya ekranına yer verilmiş. Bu sistemdeki tek fiziksel tuşun sağ alt köşedeki ses düğmesi olduğunu görmekteyiz. Alt kısımda ise klima kontrolleri, USB girişleri, 12V güç soketi ve küçük bir vites topuzu yer alıyor.
Prius’un kalbinde yer alan hibrit sistem, 111 kW (148 hp) güç üreten 2.0 litre dört silindirli benzinli motor ve ön aksta konumlanan 120 kW (160 hp) elektrik motorunun kombinasyonundan oluşuyor. Bu sistem Prius’a toplamda 220 hp güç sağlıyor. Bu da mevcut modelin 122 hp’lik sistemine göre önemli bir artış olarak kayıtlara geçiyor.
Yeni Prius’un batarya kapasitesi de selefine göre daha yüksek. 8.8 kWsa’lik batarya yerine 13.6 kWsa batarya kullanılmış. Söz konusu ünite, yüksek enerji yoğunluğuna sahip hücreler sayesinde daha kompakt hale getirilerek arka koltukların altına yerleştirilmiş. Japon üretici, yeni Prius’un saf elektrikli sürüş menzilinin eskiye göre yüzde 50 arttığını söylüyor. Bu da yaklaşık 90 kilometrelik menzil anlamına geliyor.
2023 Toyota Prius’ta ayrıca güneş panelli tavan opsiyon olarak sunulacak.
Toyota Corolla serisinin yeni SUV modeli Toyota Corolla Cross Hybrid modeli sonunda Tü…
Otomobil dünyasının önde gelen markalarından Toyota’nın Ekim ayındaki fiyat listesi be…

source

Linkler