Tüylü Dostlarımız Köpekler Neden Sahiplerini Yalarlar? – Onedio

Kasım 11, 2022 0 Yazar: admin

Eğer bir köpek sahibiyseniz sık sık yalanmalara maruz kalıyor olabilirsiniz. Köpek olduğu için normal olduğunu ve bir anlama gelmediğini düşünebilirsiniz ama aslında sevimli dostunuz size pek çok şey anlatmaya çalışıyor! Köpeğiniz size ne söylemek istiyormuş gelin bir bakalım. 👇
Köpekler, hayatı koku ve tat alma duyularıyla deneyimlerler. Bir köpeğin dili, burunlarıyla birlikte dünyayı keşfetmelerine ve anlamalarına yardımcı olur. Yani biz insanlar nasıl dokunarak öğreniyorsak, onlar da yalayarak öğrenirler.
Keskin koku alma duyularından farklı olarak, köpeklerin dilinde yaklaşık bin 700 civarında tat tomurcuğu vardır, ki insanlarda bu sayı 9 bindir. Bu demek oluyor ki köpeklerin tat alma duyusu bizimkinin altıda biri kadar güçlü. Üzerinize sinen yemek kokularının peşinde gitmeleri de bir diğer ihtimal tabii.
Kendini temizlemek için daha çok bir kedi davranışı olsa da, yeni doğum yapan dişi köpekler yavruları temiz tutmak için onları sık sık yalar. Aynı zamanda yalama sayesinde anne köpek ve yavruları arasında bir bağ oluşur.
Yapılan bir araştırmaya göre, bir anne köpeğin yavrularını yalaması, yavrularında dopamin ve endorfin salgıladığını söylüyor. Ayrıca yavruların rahat, sakin ve mutlu hissetmelerine yardımcı oluyor. Yani bizleri yalamalarının nedeni de yavruyken hissettikleri bu rahatlık ile bağlantılı olabilir.
Bu yalamalar esasında köpek öpücükleridir ve köpeğiniz verdiğiniz tüm sevgi, yemek, ödüller ve yürüyüşler karşılığında size gerçekten sevgisini gösterir. Ancak aynı zamanda yalama, köpeğinizin dikkatinizi çekme yolu olabilir. Köpeğiniz sizi yaladığınızda siz de onu okşar ve seversiniz değil mi? O da muhtemelen sizi daha fazla yalarlar ve siz onları daha çok seversiniz. Köpeğiniz bunu hatırlar ve tekrar bu ilgiyi ve sevgiyi istediğinden, dikkatinizi çekmek için sizi yalayacaktır.
Johns Hopkins Üniversitesi’nin 2018’de yaptığı ‘Köpeklerde empati ve sosyal yardımlaşma’ başlıklı bir araştırmasına göre, köpeklerin yalnızca sahiplerinin ne hissettiğini algılamakla kalmayıp, aynı zamanda onlara yardım sağlamak için  elinden geleni yapacaklarını buldu. Yani sevimli dostunuz siz kendinizi kötü hissettiğiniz için sizi yalıyor olabilir.
Vahşi doğada, genç köpekler avdan döndüklerinde aç olduklarını göstermek için annelerinin dudaklarını yalayabilirler. Bu içgüdü, köpeğinizin davranışına bağlıdır ve acıktıklarını size bildirmek için sizi yalayabilirler.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, yalama köpekler için içgüdüseldir ve bu onların iletişim kurmalarının bir yoludur. Ancak yalama hep iyi anlama gelmeyebilir. Köpeğiniz gergin, stresli ve hatta endişeli olduklarında sizi yalayabilir. Sizi yalamak onları sakinleştirir ve rahatlatır.
Köpeklerin dillerinin kürklerini temizleyen bazı antibakteriyel özellikler içerebilir ancak antiseptik değildir yani bakterileri yok etme gibi bir özelliği yoktur. Ayrıca, yalama durumu köpeğinize de bağlıdır çünkü bazı köpeklerin çok yalarken, bazıları bunu yapmaz. Ancak köpeğiniz aniden sizi çok fazla yalamaya başlarsa, alerji, yaralanma ve hatta artrit (eklemlerde iltihaplanma) gibi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Köpeğinizin sizi çok fazla yalamaya başladığını fark ettiğinizde veterinerinizle konuşmayı ihmal etmeyin.
Köpeğinizin sizi yalamasını durdurmak istiyorsanız, istenmeyen davranışlar için kullanılan eğitim yöntemlerinden bazılarını kullanabilirsiniz.
Köpeğinize sert bir sesle ‘Hayır’ deyin. 
Elinizi (veya vücudunuzun yalanan bir kısmını) çekerek istemediğinizi gösterin. 
Yalamaya başladığında köpeğinizi sizden uzaklaştırın. 
Sizi yalamaya başladığında, başka bir şeyi yalamaya yönlendirmek için bir oyuncağına yönlendirin. 
İstediğinizi yaptığında köpeğinizi ödüllendirmeyi unutmayın.
Ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve elinize sinmiş olabilecek yemek kokusundan kurtulmaya çalışın. 
En önemlisi, eğitiminizde tutarlı olun.
En sadık dostlarımızla ilgili belki de birçok şe…
Aşağıda en yaygın 14 köpek efsanesi hakkındaki g…
Köpeği olanlar, köpeklerin uzun bir süre kalkmam…
Köpekler kadar olmasada insanların ağzındada bakteri var kimseyle öpüşmeyin o zaman 😅 aşıları ve bakımları tam olduğu sürece bir sorun olmaz ayrıca köpeğin s… Devamını Gör
Güzel yazılmış.

source

Linkler