Uganda’da ebola salgını ilan edildi, DSÖ'den kritik uyarı geldi – Tgrthaber

Eylül 20, 2022 0 Yazar: admin

Uganda’nın Mubende bölgesinde 24 yaşındaki bir adamın Ebola virüsü semptomlarının görülmesinin ardından hayatını kaybettiği açıklandı. Hastada yüksek ateş, ishal ve karın ağrıları görüldüğü kaydedilirken ebola virüsünün Sudan varyantı ile enfekte olduğu belirtildi. Şu anda bir sağlık kuruluşunda tedavi gören 8 şüpheli vaka daha olduğu kaydedildi.  Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede “ebola salgını” ilan edildiği bildirildi.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Afrika Bölge Direktörü Matshidiso Moeti ise yaptığı açıklamada, “On yıldan sonra ilk kez Uganda’da ebola virüsü görülüyor. Etkili kontrol önlemlerini hızla uygulamaya çalışan ulusal sağlık yetkilileriyle bu salgının kaynağını araştırmak için yakın bir şekilde çalışıyoruz. Uganda, Ebola ile etkili mücadeleye yabancı değil, uzmanlığı sayesinde virüsü hızlı bir şekilde tespit etmek için harekete geçti” ifadelerini kullandı.

Uganda’da en son 2012’de ebola virüsü görülmüş, 17 kişi hayatını kaybetmişti. Kanamalı ateşe yol açan ebola virüsü ilk olarak 1976’da Demokratik Kongo Cumhuriyetinde 1976 yılında görülmüştü.
Virüsün bulaşması ile belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen süre 2 ile 21 gün arasında değişiyor. Görülebilen önemli belirtilerden bazıları baş ağrısı, vücutta yaygın ağrılar, yüksek ateş, gözlerde konjunktivit, kanamalar, bulantı ve cilt döküntüleri. Bunlara ek olarak böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları da görülebiliyor. Kan sayımında beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısında azalmaya neden oluyor.  Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra bile, özellikle mukoza zarlarından kaynaklanan ciddi iç ve dış kanamalar meydana geliyor. 
 
 

source